İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan bir karar sonrasında ulaşımda devrim niteliğinde bir adım atıldı. Şehirde bulunan bazı vapur hatları için belirli bir süreye kadar ücretlerin 5 kuruşa sabitlenmesine karar verildi. Pek çok vatandaş alınan karar sonrasında büyük şaşkınlık yaşarken uygulamanın neden yapıldığı ise merak konusu oldu.

Şehir İçi Trafik Yoğunluğun Azaltılması Amaçlanıyor

Son dönemlerde tüm ülkeyi etkisi altına alan koronavirüs salgını ile normalleşme süreci aşlamışken, sosyal mesafenin ihlal edildiği toplu taşımalar için yeni bir düzenleme olduğu ifade edildi. İstanbul’da özellikle iş saatlerinde yoğunluğun yaşandığı ve pek çok kişinin sosyal mesafe kurallarını ihlal ettiği ifade edilmişti.

Belediye meclisi tarafından alınan karar sonrasında Şehir Hatlarının bazı vapurları için 31 Ağustos 2020 tarihine kadar geçerli olmak şartı ile 10:00 ile 16:00 saatleri arasında vapur ücretleri 5 kuruş olarak sabitlendi. Böylece deniz yolu ulaşımının da popüler hale getirilmesi planlanıyor.

İndirim yapılan hatlar da açıklandı. Buna göre Üsküdar-Eminönü, Kadıköy Eminönü, Kadıköy-Karaköy, Kadıköy-Beşiktaş ve 3 iskeleye uğramalı olan hatlar olarak belirlendi. Bu süreçte merakla beklenen Adalar seferlerinin ise indirim kapsamında olmadığı belirlendi. Şehir içi trafiğinin alınan kararla birlikte bir nebze olsun rahatlatılması amaçlanıyor.

isbilgisi.com