Son Dakika Haberi! TBMM'de 3 Milletvekilinin Milletvekillikleri Düşürüldü!

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda bir son dakika gelişmesi yaşandı. Farklı davalarda cezaları onanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in milletvekillikleri düşürüldü.

GÜNDEM 04.06.2020 - 15:48 04.06.2020 - 15:48

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bünyesinde son dakika gelişmesi yaşandı. Haklarında verilen hapis cezaları onanan 3 milletvekilinin milletvekillikleri düşürüldü.

KARAR TBMM GENEL KURULUNDA VERİLDİ

Milletvekillikleri düşürülen CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile alakalı olarak hazırlanan tezkere TBMM Genel Kurulu'nda okundu.

HDP milletvekilleri Leyla Güven ile Musa Farisoğulları ile alakalı olarak KCK Ana Davası'ndan dolayı verilen hapis cezaları Yargıtay tarafından 24 Eylül 2019 tarihinde onanmıştı.

MİT TIRLARI DAVASINDA MAHKUM OLMUŞTU

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ise MİT Tırları davasında yargılanmış ve ilgili görüntüleri Can Dündar'a gönderip yayınlanmasını sağladığı gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası almıştı. Milletvekili Berberoğlu'nun bu cezası da Yargıtay tarafınfan onanmıştı.

Ayrıca Berberoğlu hakkında milletvekilliği bitene kadar infazın durdurulması ve tutukluluk halinin sonlandırılmasına karar verilmişti. Milletvekilliğinin düşmesi ile Berberoğlu'nun hapis cezasına kaldığı yerden devam etmesi bekleniyor.

HDP Milletvekili Leyla Güven hakkında Terör örgütü PKK'ya üye olmak suçundan 6 yıl 3 ay, HDP Milletvekili Musa Farisoğulları hakkında da aynı suçtan 9 yıl hapis cezası verilmişti.

TBMM Genel Kurulu'nda yaşanan bu son dakika gelişmesi üzerine Ak Partili milletvekilleri ile CHP ve HDP'li milletvekilleri arasında sert tartışmalar çıktı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Enis Berberoğlu'nun ilgili ceza ile alakalı olarak Anayasa Mahkemesi'ne başvurusu olduğunu ve bu kararın kanuni olmadığını söyledi. Ayrıca Altay 3 milletvekilinin milletvekilliklerinin düşürülmesini darbe olarak nitelendirdi.

isbilgisi.com