Reuters haber ajansının bugün ismi açıklanmayan bir üst düzey yetkiliye dayandırdığı şok iddialar gündeme bomba gibi düşmüştü. Bu iddiaya göre Türkiye'de koronavirüs vaka sayılarının artması nedeniyle bazı kısıtlamaların geri gelmesi için hazırlık yapıldığı belirtildi. Bu hazırlıklar kapsamında lokanta ve restoranların belirli saatlerde açık olması, gençlerin ve yaşlıların günün sadece belirli saatlerinde sokağa çıkmalarına izin verilmesi ve hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının geri getirilmesi iddia edilmişti.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI YALANLADI!

Reuters'in bu iddialarına Türkiye'den yanıt gecikmedi. İçişleri Bakanlığı'ndan konu ile alakalı olarak bir açıklama yapılarak vatandaşlar uyarıldı.Türkiye'de sokağa çıkma yasaklarına yönelik bir hazırlık yapılmadığı ve böyle bir uygulamanın gündemde olmadığı bildirildi.

HABERLER TAMAMEN ASILSIZDIR

İçişleri Bakanlığı'nda Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı sosyal medya üzerinden bir açıklama yaparak, “Bugün Reuters kaynaklı olarak Türkiye'de sokağa çıkma yasaklarının geri gelebileceğine yönelik iddiaların yer aldığı haberler tamamen asılsızdır. Vatandaşlarımızın sadece İçişleri Bakanlığı'na itibar etmeleri gerekmektedir. Sahte genelgelere, isimsiz kaynaklarla ve manipülatif haberlere itibar edilmemelidir.” dedi.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan bu açıklama ile sokağa çıkma yasakları tartışmalarına da son verilmiş oldu.