Son Dakika... Elektrik Tarifesi İçin Karar Çıktı! Elektriğe Zam Var Mı?

Elektrik tarifesi için yapılan toplantıda karar belli oldu. Elektriğe zam yapılmadı, mevcut tarife üzerinden fiyatlandırılmasına karar verildi.

EKONOMİ 30.06.2020 - 14:06 30.06.2020 - 14:06

3 aylık dönemlerde belirlenen elektrik ve doğalgaz tarifeleri belli oldu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından düzenlenen tarifeler sonrasında 3 aylık fiyatlar belirlendi. Normalleşme süreci ile birlikte zamların gelip gelmeyeceği merak konusu olmuştu. Yapılan toplantıda mevcut fiyatların devam etmesine karar verildi.

Bugün BOTAŞ tarafından yapılan açıklamalar sonrasında müjdeli haber verilmişti. Sanayi ve doğalgazla elektrik üreten santraller için üretimi desteklemek için bir indirimin yapılmasına karar verilmişti. Bu indirim bir süre sonra heyecana neden oldu. Ancak yapılan açıklamalarda doğal gaz indiriminin konutlar için değil üretim yapan sanayi merkezleri için geçerli olduğu belirlendi. İndirim oranı ise yüzde 12.5 olarak belirlendi. Pek çok kişi elektrik içinde yeni bir indirimin yapılıp yapılmayacağını bekliyordu. Bunun üzerine beklenildiği gibi olmadı ancak zam da yapılmadı.

Enerji Bakanı Açıklama Yaptı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez konu hakkında sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklamada bulundu. Değerlendirmelerinde ‘BOTAŞ tarafından yapılan indirim sonrasında süreç sanayicilerimize hayırlı olsun. Toparlanma sürecinde sanayi çarklarını döndürmek ve ekonomiyi toparlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Gerçekleştirilen indirimin bu süreç içerisinde üretim maliyetlerine de ciddi oranda destek olacağını düşünüyoruz’ dedi.

Elektrik fiyatlarında ise mevcut tarifenin bundan sonraki 3 ayda da devam etmesine karar verildi. İndirim kararı beklentileri olsa da zam yapılmaması da sevindirici bir haber olarak değerlendirildi.

isbilgisi.com