Kurban Bayramı’na az bir zaman kalmışken hayvan pazarlarında da düzenlemeler ve çalışmalar deva ediyor. Bu dönemde vekalet vererek kurban görevini yerine getirmek isteyen vatandaşlar uzun zamandır bu yılın vekalet ücretlerini bekliyorlardı. Beklenen açıklama sonunda Diyanet İşleri Başkanlığından  geldi.

Kurban Bayramı bu yıl 31 Temmuz ile 3 Ağustos tarihleri arasına denk gelecek. Artan enflasyon oranları, ürünlere gelen zamlardan nasibi kurbanlık fiyatlarının da aldığı ve bu süreç içerisinde kurbanlık fiyatlarına da zam geldiği belirlendi.

Kurban Vekalet Ücretleri Ne Kadar Oldu?

2019 yılı ile yapılan karşılaştırmaya bakıldığı zaman yurt içi ücretlerinin küçükbaş hayvanlar için 890 lira olduğu açıklanmıştı ancak bu yıl gelen zamlarla birlikte ücret 975 lira olarak belirlendi. Bu fiyatlara bakılarak bir yılda küçük baş hayvanlar için gelen zammın yüzde 9.55 oranında gerçekleştiği açıklandı. Yurt dışı vekalet ücretlerine ise 100 lira zam geldi ve 825 lira olarak belirlendi. Yurt dışı küçük baş vekalet ücretleri için de bu hesaplamaya göre yüzde 13.7 oranında bir zam geldiği belirlendi.

Gelen zamların ve artan fiyatların bu yıl salgın nedeniyle çeşitli önlemler çerçevesinde kurulacak hayvan pazarlarını da bir hayli etkilemesi bekleniyor. Henüz net fiyatlar hakkında satışlar tam anlamıyla başlamadığı için bir açıklama yapılmazken gelen zamlar vatandaşın cebini yakmaya devam edecek. Ekonomik daralma ve işsizlik gibi sorunların büyümesi nedeniyle pek çok vatandaşın bu yıl kurbanlık alamayacakları da ihtimaller arasında yer alıyor.

isbilgisi.com