TOKİ'den 4.650 TL taksitle hiç evi olmayanlara kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı! TOKİ'den 4.650 TL taksitle hiç evi olmayanlara kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı!

2021 yılının son çeyreğinde hareketlenen döviz kurları, altın fiyatlarını da direkt olarak etkiledi. Merkez Bankası tarafından bilinçli olarak verilen tüm faiz indirimi kararlarına rağmen geriletilemeyen para piyasaları ile altın piyasası, aralık ayının ortasına gelindiğinde rekor seviyeler ile kayda geçti. Bu durum 2021 yılının son günlerinde tüm ekonomik dengelerin değişmesine sebebiyet verirken enflasyonun da tırmanmasına yol açtı. 

Sene sonunda gözlenen ekonomik gelişmelere bağlı olarak Ocak 2022 tarihinde rekor bir zam ile duyurulan asgari ücret, yüzde 50,5’lik zam sonrasında 4 bin 253 TL seviyesine kadar yükseldi. Bu artış oranı ilk etapta tüm çalışanları ve ailelerini sevince boğarken zam açıklamasının hemen ardından yükselemeye devam eden enflasyon, kazancın resmen erimesine sebep oldu. Bu durum karşısında bir ilke imza atarak temmuz ayında yüzde 30’luk bir ara zam kararı açıklayan ve yeni asgari ücreti 5 bin 500 TL olarak duyuran hükümet yetkilileri, enflasyon ile mücadele kapsamında hiçbir vatandaşın ezdirilmeyeceğini, asıl büyük zammın ise ocak ayında açıklanacağını belirtti. 

Temmuz zammının hemen ardından tekrar eriyen maaş artış oranı, gözlerin Ocak 2023 maaşlarına çevrilmesine sebep oldu. Yeni döneme ilişkin açıklanacak olan asgari ücret zammı heyecan ile beklenirken son olarak dün düzenlenen zam görüşmelerinden sonra bir açıklamanın yapılmamış olması vatandaşların tepkilerine sebep oldu. Bir rakamda uzlaşamayan komisyon üyelerinin 4’üncü kez bir araya gelip gelmeyeceği merak edilirken beklenen açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. 

CUMHURBAŞKANINDAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI!

son-dakika-cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-resmen-duyurdu-asgari-ucretin-aciklanacagi-tarih (2)

Bir son dakika açıklaması ile gündeme gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “Son dönemlerde ek gösterge mevzusundan sözleşmelilerin kadroya alınmasına kadar birçok konuyu gündemden çıkardı. Asgari ücretten EYT’ye kadar bu mevzuları da halledeceğiz. Yarın (22 Aralık) asgari ücret konusunu da inşallah açıklayacağız.”

TÜRK- İŞ SON RAKAMI AÇIKLAMIŞTI!

Dün asgari ücret beklentilerine ilişkin açıklama yapan Türk- İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “9 bin TL’nin altına masada olmayız” ifadelerini kullanmıştı.