Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan ekonomik daralma ve alınan çeşitli tedbirler işverenlerin olumsuz etkilenmesine neden oldu. Pek çok sektörde zararın meydana gelmesinin ardından çalışanların büyük bir kısmı işten çıkarıldı. İşten çıkarma yapmayan işverenlerde çalışanlarını ücretsiz olarak izine ayırdılar. Bu durum pek çok kişinin maddi sıkıntıya düşmesine yol açtı.

Ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşlar çareyi bankaların kapılarını çalmakta buldular. Piyasaya ve vatandaşlara destek olmak için harekete geçen kamu bankaları, çeşitli kredi destek paketleri açıkladılar. Bu desteklerle bir nebze olsun rahatlayan vatandaşlar her bankanın aynı özveriyi göstermemesinden şikayetçi. Özel bankaların son dönemlerde hem iş dünyasına hem de vatandaşlara kredi kullandırma ve kredi borç erteleme aşamasında sorun yaşattıkları ve mağduriyete neden oldukları belirlendi.

BDDK Başkanı Özel Bankaları Talimatlar Konusunda Yakından İzlediklerini Açıkladı!

Pek çok vatandaş bu süreçte daha fazla etkilenmemek için kredi ve kredi kartı borçlarının 3 ay boyunca ertelenmesini istemişlerdi. Bu süreçte pek çok özel banka istenilen tavrı gösteremedi. Vatandaşa birtakım kolaylıklar sağlamak yerine, vatandaşlar üzerinden kar elde etmek istediler. Kredi vermek istemeyen özel bankaların salgın döneminde kredi hacminde 5 milyar liralık bir daralmanın yaşandığı belirlendi.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben konu hakkında önemli uyarılarda bulundu:

‘Bankacılık sektörü yaşanan salgın dönemine güçlü bir şekilde girdi. Herhangi bir yasaklayıcı tavır takınmamızın en önemli nedeni budur. Yurt içinde swap oranları için herhangi bir kısıtlama getirmeyeceğimizi söylemek isterim. Bankalara vatandaşlara yardımcı olmaları için bazı talimatlar gönderdik. Bu süreçte bankaları talimatlara uyup uymadığını anlamak için yakın takibe aldık’ dedi.

Son dönemlerde kamu bankalarının verdiği destek takdir toplarken aynı tavrı özel bankaların göstermemiş olması, kredi hacimlerinde de ciddi bir düşüşün yaşanmasını sağladı. Özel bankaların bu süreçte vatandaşlardan faydalanmak için yüksek faiz oranlarıyla yapılandırma gerçekleştirdikleri de belirlendi.

Akben yaptığı açıklamalarda bu durumun son derece ciddi bir uyarı olduğunun da altını çizdi. Bundan sonraki dönemlerde sebepsiz olarak vatandaşı geri çeviren, kredi vermeyen ve yüksek faizle işlem yapan tüm bankalara para cezası ve yasal işlem haklarının saklı tutulduğunu özellikle belirtti.