Türkiye, tüm dünyada olduğu gibi koronavirüs salgını ile mücadele ederken, yaşanan depremler vatandaşları korkutmaya devam ediyor. Karadeniz açıklarında ve İran sınırında yaşanan şiddetli depremler pek çok ilimizde şiddetli şekilde hissedildi.

Bu sabah saatlerinde iki farklı noktada depremler meydana geldi. Karadeniz açıklarında ve İran sınırında yaşanan depremler ülkemizde de hissedildi. Sosyal izolasyonun sağlanmasının önerildiği, pek çok ilde sokağa çıkma yasağının ilan edildiği şu günlerde yaşanan şiddetli depremlerle sarsılan vatandaşlar büyük panik yaşadılar.

Bartın Amasra’da Beşik Gibi Sallandı!

AFAD tarafından yapılan açıklamalar sonrasında Karadeniz açıklarında bu sabah şiddetli bir depremin yaşandığı açıklandı. Yaşanan depremin sarsıntısı Bartın’ın Amasra ilçesinde şiddetli bir şekilde hissedildi. Pek çok vatandaş sarsıntının etkisiyle panik yaşadı. Sosyal medyada da çok konuşulan depremin şiddeti hakkında yetkililer açıklamalarda bulundular.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) internet sitesinde konu hakkında bir duyuru paylaştı. Yapılan ölçümler sonucunda Karadeniz açıklarında meydana gelen depremin şiddeti 4.2 olarak belirlendi.

Deprem Türkiye saati ile 05:31 saatlerinde meydana geldi. Derinliğinin 12.29 kilometre olduğu açıklanan depremin şiddetli şekilde hissedilmesi paniğe yol açtı.

İran Sınırındaki Deprem Van’ı da Etkiledi!

Daha önce İran sınırında yaşanan şiddetli depremler Van’da can ve mal kayıplarına neden olmuştu. Yaraların yeni yeni sarıldığı ilde sabah saatlerinde yine korku ve panik dolu dakikalar yaşandı. İran’ın Khoy kentinde meydana gelen deprem şehirde şiddetli bir şekilde hissedildi.

AFAD tarafından internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada depremin şiddeti 4.7 olarak belirlendi. Kandilli Rasathanesi ise aynı depremi 4.9 şiddetinde açıkladı. Depremin yüzeye yakın olması sarsıntının şiddetini artırdı. Derinlik 6.75 kilometre olarak açıklanırken bölgede korku ve endişe hala devam ediyor.