Amerika Birleşik Devletleri'nden Türkiye için çok önemli bir son dakika güvenlik uyarısı geldi. İstanbul'da terör saldırısı olabileceğine yönelik yapılan uyarı ile tüm ABD vatandaşlarının dikkatli olmaları istendi.

ABD TÜRKİYE BÜYÜKELÇİLİĞİNİ VE KONSOLOSLUKLARI KAPATTI

ABD güvenlik uyarısı gereği Türkiye Büyükelçiliği'ni ve konsoloslukları geçici olarak kapattığını da duyurdu. Bu gelişme ABD Türkiye Büyükelçiliği internet sitesi tarafından acil koduyla kamuoyuna açıklandı.

İSTANBUL'DA TERÖR SALDIRISI UYARISI

ABD Türkiye Büyükelçiliği internet sitesinde yapılan açıklamada, “ABD Temsilciliği ve ABD Başkonsolosluğu dahil olmak üzere tüm birimler geçici olarak kapatılmıştır. İstanbul'da ABD vatandaşlarına ve yabancı uyruklu insanlara yönelik potansiyel terör saldırısı ve adam kaçırma olaylarına ilişkin güvenlik raporları gelmiştir. Tüm ABD vatandaşları daha dikkatli olmalıdır.” denildi.

ABD VATANDAŞLARINA TÜRKİYE UYARISI

Açıklamanın devamında ise ABD Büyükelçiliği, “ABD vatandaşları Türkiye'de büyük ofis binaları ile AVM'ler dahil olmak üzere yabancı uyrukluların toplu olarak bulunacakları yerlerden uzak durmaya dikkat etmelidirler.” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan ABD tarafından Ankara, İstanbul, Adana ve İzmir'deki temsilciliklerin görevleri geçici olarak askıya alındı. Vize için işlemler de bir süreliğine durmuş oldu.