Kadir Has Üniversitesi her yıl düzenli olarak Türkiye'nin Eğilimleri Araştırması'nı yaparak kamuoyuna duyuruyor. Bu yıl bu çalışma Kadir Has Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Grubu ile Global Akademi ortaklığında gerçekleştirildi.

SİYASİ PARTİLERİN OY ORANLARI!

Araştırmaya katılanlar ilk olarak, “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu soruldu. Bu soruya katılımcıların yüzde 36,8'i AK Parti, yüzde 23,1'i CHP, yüzde 10,2'si İYİ Parti, yüzde 9,7'si MHP, yüzde 0,5'i DEVA Partisi, yüzde 0,3'ü Saadet Partisi ve yüzde 0,2'si de Gelecek Partisi yanıtı verdiler.Araştırmaya katılım gösterenlerin yüzde 8,2'si kararsız olduklarını bildirirken yüzde 6,2'si de oy vermeyeceklerini söylediler.

CYMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ BAŞARILI MI?

Araştırmanın bir diğer sorusu ise, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini başarılı buluyor musunuz?” oldu. Katılımcıların yüzde 38,7'si bu sistemi başarılı bulduklarını ifade ederlerken yüzde 32'si ise başarısız bulduklarını belirttiler. Yüzde 29,3'lik kesim ise sistemin ne başarılı ne de başarısız olduğunu düşünüyor.

TÜRKİYE'NİN EN BĞYÜK SORUNU NE?

2020 yılının en büyük sorununu katılımcılar bu araştırmaya göre koronavirüs olarak belirttiler. Bunun ardından ise yüzde 20,7 oranında oyla hayat pahalılığı büyük sorun olarak ifade edildi. Yüzde 12,3'ü ekonomide yaşananları sorun olarak vurgularken yine 12,3'ü de hak ve özgürlüklerin sınırlandırılmasından şikayetçi oldular.

ANKETİN ÇARPICI SONUÇLARI!

Araştırma çok kapsamlı olduğu için vatandaşlara çeşitli sorular yönlendirildi. Bu sorulara verilen yanıtlarla çıkan sonuçlardan bazıları şu şekilde:

-Katılımcıların yüzde59,2'si koronavirüs nedeniyle açıklanan destek paketlerini başarılı buluyor

-Belediyelerin almış oldukları koronavirüs önlemlerini başarılı bulanların oranı yüzde 57,7

-Yüzde 57,7 ile hükümet politikaları genel olarak başarılı bulunuyor

-Sağlık Bakanlığı'nın açıklamalarına güvenenlerin oranı yüzde 55 olarak açıklandı

-Milli Eğitim Bakanlığı'nın koronavirüs sürecinde eğitim planlamalarını başarılı bulanların oranı yüzde 52,7 oldu

isbilgisi.com