Sokak Sokak Gezerek İşçi Arıyorlar! 6.900 TL Maaşla 2.000 Kişi İşe Alınacak!

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde çay hasadının başlamasına kısa bir süre kala koronavirüs nedeniyle meydana gelen işçi açığı kapatılmaya çalışılıyor. Bu konuda çeşitli projeler üretilirken 2.000 kişiye aylık 6.900 TL maaşla iş imkanı doğdu.

EKONOMİ 02.05.2020 - 12:13 02.05.2020 - 12:13

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde çay hasadına sayılı günler kaldı. Çay hasadı için bahçeye girecek olan üreticiler bu yıl koronavirüs nedeniyle büyük bir sorunla karşı karşıya kaldılar. Çay hasadında çalışacak işçi bulamayan üreticiler için Rize'de valilik organizasyonunda bir çözüm merkezi meydana getirildi.

Türkiye'de çayın merkezi olan Rize'de hasat mevsimi büyük bir sorunla başlayacak. Bundan önceki yıllarda büyükşehirlerde yaşayan yaklaşık 100 bin üretici çay mevsiminde Rize'ye gelerek hasat ile alakalı olarak işleri yapıyorlardı. Bunun yanında Gürcistan'dan da yaklaşık 40 bin işçi gelerek çay hasadında çalışıyordu. Koronavirüs nedeniyle hem büyükşehirlerde yaşayan üreticiler hem de Gürcü işçiler bu yıl çay hasadında yer alamayacaklar.

İşçi açığını kapatmak için ise Rize'de teyakkuza geçildi. Rize Valiliği bünyesinde bir çözüm merkezi oluşturularak Çayımız Tarlada Kalmasın isimli bir proje geliştirildi. Bu projenin merkezi olarak ise Rize'nin Fındıklı ilçesi seçildi.

2.000 KİŞİYE İŞ KAPISI

Uygulamaya koyulan proje kapsamında Fındıklı ilçesinde çay hasadında çalışacak 2.000 kişi aranıyor. Çay hasadında çalışmak için Fındıklı ilçesinde ikamet etmek gerekiyor. Projeye göre herkes kendi mahallesinde ve kendi köyünde çalışacak. Üretici hiçbir şeye çalışmayacak veelde edilen gelirin üçte birini masraflara verecek.

6 AYLIK İŞ İMKANI

Proje kapsamında çalışmaya başlayacak vatandaşlar 6 ay boyunca sigortalı ve maaşlı olacaklar. Yılda 3 defa 1'er ay aralıklarla yapılan çay hasadında çalışacak işçiler hasat aralarında kamu kurumlarında çalışarak asgari ücret alacaklar. Çay hasadı yapılan 3 ayda ise maaşları 4650 TL ile 6900 TL arasında değişecek.

SOKAK SOKAK GEZEREK İŞÇİ ARIYORLAR!

Uygulamaya koyulan Çayımız Tarlada Kalmasın projesi için başvurular alınmaya başlandı. Ancak başvurular beklenen seviyede olmadığı ve süre kalmadığı için mahalle mahalle, köy köy, sokak sokak gezilerek işçi aranıyor. Öğrenciler ve işini kaybedenlerin bulunması hedeflenen projede 2.000 kişiye 6 aylık istihdam sağlanacak.

isbilgisi.com