Sokağa Çıkma Yasağının İlk Gününde Eczane ve Fırınlar Hizmete Devam Ediyor! Eczane ve Fırına Gitmenin Cezası Var Mı?

Koronavirüs salgını önlemleri dahilinde hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Hafta sonu vatandaşın endişelerini gidermek için eczaneler ve fırınlar açık olacak. Peki vatandaşlar eczane ve fırınlara nasıl gidecekler? Cezası var mı? Detaylar haberimizde...

GÜNDEM 18.04.2020 - 15:05 18.04.2020 - 15:05

Koronavirüs salgının kontrol altına alınması ve kısa sürede yaşamın normale dönmesi için hafta sonu ikinci kez sokağa çıkma yasağı uygulandı. Sokağa çıkma yasağının ilk gününde 30 büyükşehirde ve Zonguldak ilinde sokakların boş kaldığı görüldü. Tüm işletmelerin kapatıldığı şehirlerde güvenlik güçleri sık sık kontrol düzenliyorlar. Sokağa çıkma yasağının ihlal edilmesi halinde yasal ve cezai yaptırımlar uygulanıyor.

Sokağa çıkma yasağı konusunda kafası karışanlar için İçişleri Bakanlığı konuyu ayrıntılarıyla açıklayan bir genelge yayınladı. Bu genelge kapsamında hafta sonu iki gün boyunca ilan edilen sokağa çıkma yasağında fırın ve eczaneler yasak kapsamında yer almıyor. Acil durumlar için eczaneler vatandaşlara ilaç temin etmeye devam edecekler. Fırıncılar ise vatandaşların ihtiyaçları dahilinde ekmek üretimini sürdürecekler.

Nöbetçi Eczanelerin Sayısı Artırıldı

Sokağa çıkma yasağında en çok tartışılan geçtiğimiz hafta olumsuz görüntülere neden olan ekmek paniğinden kaynaklanmıştı. Bu süreçte fırınlar çalışmaya devam edecek. Sokağa çıkamayan vatandaşlar için ekmek fırınları tarafından gezici hizmet sağlanıyor. Mahallelerde gezen ekmek arabaları vatandaşların isteklerine hitap etmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta tüm eczaneler açık olarak hizmet verirken bu hafta bir değişiklik yapıldı ve sonucunda sadece nöbetçi eczanelerin açık olmasına karar verildi. Vatandaşın mağdur olmasını engellemek için nöbetçi eczane sayısı her bölgede 3 katına çıkarıldı. Vatandaşların yasak dahilinde eczanelere sadece maske alımı için gittikleri belirlendi. Bu süreçte eczacılar vatandaşları tek tek içeri alarak önlemleri koruyorlar.

Mahallede bulunan eczane ve fırına giden vatandaşa gerekli önlemleri almaları halinde ceza yazılmayacak. Ancak başka mahallede ve oturduğu bölgenin dışında farklı amaçlarla dışarıda bulunan vatandaşlar için cezai yaptırımlar gerçekleştiriliyor.

isbilgisi.com