Sokağa çıkma kısıtlamalarının gelmesi ile birlikte akıllarda çeşitli soru işaretleri ortaya çıkmaya başladı. Kimler sokağa çıkabilecek? Cumartesi ve Pazar günü tam sokağa çıkma yasağının uygulanmasının ardından çalışanlar ve sokağa çıkmak zorunda kalanlar nasıl izin alacaklar? Hafta sonu çalışma izni nasıl alınır? Kimler yasaktan muaf tutulacak?

Çalışma izni konusunda soru işaretleri gündeme gelmeye başladı. 5 ile 6 Aralık tarihlerinde meydana gelen sokağa çıkma yasağında kimlerin yasaktan muaf tutularak sokağa çıkabilecekleri merak konusu haline gelmişti.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Yasak çerçevesinde sokağa çıkmak zorunda olanlar için çalışma belgeleri düzenleniyor. Bu belge SGK kaydı üzerinden e devlet üzerinden alınabilir. E devlet sistemine giriş yaptıktan hemen sonra Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi Sorgulama ekranı üzerinden kayıt açılabilir.

Bu kayıt şife ile giriş yaptıktan sonra alınabilir. Bu belge ile sokağa çıkma yasağının uygulandığı zaman dilimlerinde yasaktan muaf tutulabilir.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN KİMLER MUAF TUTULABİLİR?

Sokağa çıkma yasağı, hayatın normal akışının devam etmesi amacıyla bazı iş kolları için yasağın muaf tutulabileceği belirtildi. Bunun üzerine TBMM üyeleri ve çalışanları, kamu güvenlik ve düzenini sağlayan personeller, kamu kurum ve kuruluşlarında zorunlu görevini sürdüren personeller, Vefa Sosyal Destek çalışanları, Kızılay, AFAD, sağlık çalışanları, eczaneler, veteriner hekimler, hayvan hastaneleri, Salgın denetim merkezinde çalışanlar, din görevlileri, yaşlı bakım evlerinde çalışanlar, rehabilitasyon merkezlerinde görev yapanlar bu yasaklardan muaf tutulacaklar.

Sokağa çıkma yasağında çalışmak zorunda olan kişiler e devlet üzerinden SGK kayıtları üzerinden yapacakları başvurunun ardından çalışma izni alabilirler. Bu izinle birlikte güvenlik noktalarından gerekli kontrollerin ardından rahatlıkla geçiş yapabilirler.