Koronavirüs salgını çerçevesinde alınan tedbirler biraz daha genişletildi. Dün akşam saatlerinde İçişleri Bakanlığı tarafından sokağa çıkma yasağının getirilmesine karar verildi. 30 büyük şehir ile Zonguldak ilinde tehlikenin boyutunun her geçen gün artması nedeniyle sokağa çıkma yasağının getirilmesine karar verildi.

Yasağı duyan vatandaşlar alışveriş yapmak için bu süreçte marketlere ve fırınlara akın ettiler. Sosyal medyada olay haline gelen görüntülerde ne bir sosyal mesafe ne de sosyal izolasyon vardı. Hijyen kurallarının dahi bu süreçte gözardı edildiği öğrenildi. Sokağa çıkma yasağı çerçevesinde online market uygulamalarının akıbeti de merak konusu haline geldi.

Online Market Uygulamaları Çalışıyor Mu?

Son dönemlerde sosyal izolasyona dikkat eden pek çok vatandaş market alışverişleri için online market uygulamalarını tercih etmeye başladılar. Bu süreçte Getir, Şok Market, Migros Sanal Market gibi pek çok uygulamanın, vatandaşların evde kaldığı dönemde hizmet verip vermeyecekleri merak konusu oldu.

Sokağa çıkma yasağının geçerli olduğu 31 il için vatandaşlara üzücü haber geldi. Yasağın herkes için geçerli olduğu ve online market uygulamaları ve kuryelerin çalışmayacakları belirtildi. Yasak kapsamında sadece fırınlar, eczaneler, hastaneler, tıbbi malzeme üretimi yapan işletmeler, zorunlu görevlerin sürdürülmesi gereken kamu kurum ve kuruluşlarının açık kalmasına izin verildi. Bu süreçte bazı akaryakıt istasyonları ile veteriner klinikleri de açık olmaya devam edecek.