Koronavirüs tedbirleri kapsamında salgının büyümesini engellemek için sokağa çıkma yasağının getirilmesine karar verildi. Akşam saatlerinde açıklanan haber sonrasında 31 ilde 2 gün süreyle geçerli olmak üzere sokağa çıkma yasağı, gece yarısından itibaren resmen başladı.

Yasak öncesinde büyük pek çok ilde vatandaş stok yapmak için sokağa döküldü. Yaşanan panik sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ‘Yasağın uzayacağını düşünen vatandaşlarımız rahat olsunlar. 2 günün ardından yasak tamamen sona erecek’ dedi.

Sokağa Çıkma Yasağına Uymayanlara Hangi Cezalar Geliyor?

Sokağa çıkma yasağının ihlal edilmesi halinde, kişilere birtakım cezai işlemlerin uygulanacağı, sürecin herkesin evde kalması açısından son derece önemli olduğunun altı çizildi. Bu yasağa uymayanlar için Süleyman Soylu, uygulanacak yaptırımları açıkladı. Soylu ‘Sokağa çıkma yasağına uymayanlar için Türk Ceza Kanunu’nun 175. Maddesi gereği hapis cezası olduğunu söyleyebilirim. 2 ay ile 1 yıl arasında uygulanabilecek hapis cezasının yanı sıra idari para cezası da uygulanacak. Kanunlara göre 3 bin 168 liraya kadar cezai işlem uygulanacak. Ama bu durum bir ceza sonucunda verilmedi. Bu yüzden bunları konuşmak doğru değil. Vatandaşlarımızın sağlığı için uygulandığı için herkesin kurallara uyacağına inanıyorum’ dedi.

Sokağa çıkma yasağı 30 büyük şehir ile Zonguldak ilini kapsıyor. Yasağa uymayanları tespit etmek için ülke genelinde güvenlik güçlerinin gerekli kontrolleri sağlayacakları özellikle belirtildi.