Koronavirüs salgını ile mücadele ülke genelinde devam ediyor. Sosyal izolasyonun önemli olduğu şu günlerde, kurallara yeteri kadar uyulmaması endişelere sebep olmuştu. Ölüm ve vaka sayılarının artması salgının kontrolden çıkabileceği düşüncesini gündeme getirdi. Dün akşam saatlerinde İçişleri Bakanlığı tarafından alınan ani bir karar sonrasında 2 gün boyunca geçerli olacak sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Daha önce 20 yaş altı ve 65 yaş üzeri vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı getirilmişti. Bu süreçte mücadelenin genişletilmesine karar verildi. Özellikle hafta sonu ilan edilen sokağa çıkma yasağının, güzelleşen havaların etkisiyle birlikte dışarı çıkma oranının artmasından endişe edildiği için gerçekleştirildiği düşünülüyor.

Sokağa Çıkma Yasağı Uzatılacak Mı?

Sokağa çıkma yasağının uzatılıp uzatılmayacağı en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Yapılan açıklamalarda yasağın Pazar gecesine kadar geçerli olduğu ve sadece 2 gün planlandığı belirtilmişti. Vatandaşların panik içerisinde market ve fırınlara koşması, panik ve endişenin boyutunu bir kez daha gözler önüne serdi. Pek çok kişi yasağın uzatılacağını ve bu süreç içerisinde mağduriyet yaşayacakları endişesini taşımaya başladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konu hakkındaki tartışmalara son noktayı koydu. Soylu: ‘Vatandaşlarımız bu konuda bir endişe yaşamasınlar. 2 günlük yasak Pazar gecesinden itibaren son bulacak. Sonrasında sosyal izolasyonu korumaya ve tedbirli yaşamaya yine devam edeceğiz. Bu karar tamamen vatandaşların sağlığını korumaya yönelik atılan bir adımdır. Herkesin sakin olması gerekiyor. Normal bir sokağa çıkma yasağı olmadığı, vatandaşın sağlığını korumak için atılan bir adım olduğunu unutmayın’ dedi.

Fırınlar ve Eczaneler Açık Olacak

Yasak süresince insanların panik ve mağduriyet yaşamamaları için fırın ve eczaneler açık olacak. Marketlerin iki gün boyunca kapatılmasına karar verildi. Pazar gününden sonra diğer işletmelerde normal işleyişine devam edecek. Sosyal medyada ortaya çıkan karmaşa dolu görüntüler tartışmalara neden olurken Soylu, ‘Marketlerde ve fırınlarda oluşturulan bu kalabalığa gerek yoktur. Hayat kısa sürede normale dönecek. Herkesin evde tedarikli olduğunu biliyoruz. Bu süreç salgının bulaşma hızını artıracağı için son derece tehlikelidir. Tedarik zincirine bu süreç içerisinde herhangi bir kısıtlamanın getirilmediğini bilmenizi istiyoruz’ dedi.

Yasağa Uymayanlara Para ve Hapis Cezası Geliyor!

Sokağa çıkma yasağı 31 ilde gerçekleştirildi. Büyük şehirlerde virüsün yayılma hızının daha fazla olmasından dolayı alınan bu önleme uyum sağlamayanlar için gerekli cezai işlemlerin uygulanması bekleniyor. Yasak kapsamında sokağa çıkan vatandaşlar 3 bin 186 lira para cezasına çarptırılacaklar. Bunun dışında haklarında yasal işlem başlatılacak ve 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacaklar.