Sokağa Çıkma Yasağı Öncesi Marketlerden Uyarı: Cuma Gününe Bırakmayın!

Koronavirüs salgınıyla mücadelede bu hafta sonu da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Geçtiğimiz hafta ilan edilen yasak öncesinde market ve fırınlarda yaşanan izdiham sonrasında marketçilerden yeni hafta için önemli uyarılar geldi!

GÜNDEM 15.04.2020 - 16:11 15.04.2020 - 16:11

Koronavirüs salgını Türkiye’yi de etkisi altına aldıktan sonra çeşitli önlemler alınmaya başlandı. Salgının daha fazla büyümesini engellemek için ilk kez geçtiğimiz hafta sonu İçişleri Bakanlığı tarafından sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasağın başlamasından iki saat önce açıklanması vatandaşlarda paniğe neden oldu.

Akşam saatlerini dinlemeden fırınlara, benzinliklere ve marketlere koşan vatandaşlar, yasağın amacını dinlemeden, sosyal mesafeye dikkat etmeden, maske takmadan kuyruğa girdiler. Sosyal medyada günlerce konuşulan görüntüler, sürecin iyi yönetilemediği yönünde yorumlandı. Marketlerde yaşanan büyük kalabalık tartışmalara neden oldu.

Marketçilerden Vatandaşa Uyarı Geldi!

Yasağın bu hafta sonu da geçerli olmasına karar verildi. Ancak bu sefer yasak kararı hafta başında açıklandı. Vatandaşların aynı görüntülere sebep olmamaları, panik yaşamamaları için marketlerde de gerekli düzenlemelerin ve önlemlerin alındığının altı çizildi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu tarafından yapılan açıklamalar çerçevesinde vatandaşlara önemli uyarılar yapıldı. Sosyal mesafeye dikkat ederek, hafta içerisinde iki günlük market alışverişinin yapılması gerektiğini ifade eden marketçiler, özellikle alışverişin Cuma gününe bırakılmaması gerektiğini belirttiler.

Açıklamalarda ‘tedarik zincirimizde herhangi bir problem yaşanmadığı için market raflarımız her zamanki gibi dolu olacaktır. Market raflarının boşalması, ürün kalmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Halkımız şimdiden alışveriş listelerini oluşturabilir. Cuma gününe bırakmadan alışverişler tamamlanmalıdır. Yerel marketlere beklediğimiz vatandaşlarımız için tüm düzenlemeleri yaptık’ ifadeleri kullanıldı.