Sokağa Çıkma Yasağı Nedeniyle Kurulamayan Pazarlar İçin Yeni Karar Alındı!

sokağa çıkma yasağının ilan edildiği hafta sonunda kurulan pazarlar hakkında yeni karar verildi. Hafta sonu kurulan pazarların yasak sebebiyle hafta içi kurulmasına karar verildi. Pazarlar hangi gün kurulacak?

GÜNDEM 16.04.2020 - 22:01 16.04.2020 - 22:01

Koronavirüs salgını ülkeyi etkisi altına almışken, salgının kısa sürede kontrol altına alınması için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Geçtiğimiz hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve salgında havaların güzelleşmesiyle birlikte dışarı çıkan kesimin bir nebze olsun azaltılması sağlanmıştı. Yasağın bu hafta sonu tekrarlanması için yeni bir genelge hazırlandı.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi pazarcı esnafını da düşündürmeye başladı. Geçtiğimiz hafta ellerinde ürünlerin kaldığı gerekçesi ile pazarcılar maddi zarar yaşadıklarını ve ürünlerin birçoğunun çürüdüğünü ifade etmişlerdi.

Pazarlar Hafta İçi Kurulacak!

Bu hafta sonu yine 30 büyük şehir ve Zonguldak ilinde sokağa çıkma yasağının ilan edileceği belirlenmişti. Bu süreç boyunca hafta sonu tezgah açan pazarcıların akıbeti merak konusu oldu. Alınan yeni bir karar sonrasında Cumartesi ve Pazar günleri açılacak olan pazarların faaliyetlerine hafta içi belirlenen günlerde devam etmesine karar verildi. Bu süreçte Cumartesi kurulacak olan pazarlar Cuma günü, Pazar kurulacak olan pazarlar ise Pazartesi günü kurulacak.

Pazarlar için salgın döneminde çeşitli kararlar da alındı. İki esnaf arasındaki mesafeye özellikle dikkat edilmesi planlanıyor. Yeni kararlarla birlikte halk pazarda ürün seçimi yapamayacak. Esnafın eldiven ve maske takma zorunluluğu bulunuyor. Vatandaşların süreç içerisinde hijyen konusunda herhangi bir endişe duymamaları konusunda tüm çalışmalar devam ediyor.