Sokağa Çıkma Yasağı Nedeniyle İşe Gidemeyenlerin Maaşlarında Kesinti Yapılır Mı? Bayram Tatilinde Kısa Çalışma Ödeneğinde Kesinti Yapılır Mı?

Türkiye'de son dönemlerde sokağa çıkma yasaklarının artmasıyla iş hayatında yeni sorunlar doğmaya başladı. Sokağa çıkma yasağı uygulandığı günlerde işe gidemeyen çalışanlara işveren tarafından maaş ödenir mi?

İŞ DÜNYASI 21.05.2020 - 10:57 21.05.2020 - 10:57

Türkiye'de koronavirüs tedbirleri kapsamında son iki aylık süreçte çok sayıda sokağa çıkma yasağı kararı alındı ve uygulamaya sokuldu. Bu uygulama neticesinde çalışanların bir kısmı işlerine gidemediler. Bunun üzerine iş hayatında yeni sorunlar doğmaya başladı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANANGÜNLERDE İŞE GİDEMEYEN ÇALIŞANLARA ÜCRET ÖDENİR Mİ?

Sokağa çıkma yasağı uygulanan günlerde bazı sektörlerde faaliyet gösteren iş yerleri çalışma programını aksatmak zorunda kalıyorlar. Bu nedenle çalışanlar işlerine devam edemiyorlar. İşe gitmeyen çalışanlara işveren tarafından işe gitmiş gibi maaş ödemesi yapılır mı? İşe gitmeyen çalışanların maaşlarından kesinti yapılır mı?

İŞVEREN ÇALIŞAN MAAŞINDA KESİNTİ YAPAMAZ

İş hukuku kaideleri gereğince sokağa çıkma yasağı uygulanan illerde çalışanlar iş yerlerine gidemeyip çalışamadıkları için işverenlerin herhangi bir ücret kesintisi yapma hakları bulunmuyor. Bu durumlarda işveren tarafından çalışanlara maaşları tam olarak ödenme zorunda. Bayram tatili dahi olsa maaşlardan herhangi bir kesinti yapılamaz.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ KESİLİR Mİ?

Ayrıca iş yeri faaliyeti durmuş ve kısa çalışma ödeneği alınıyorsa bayram tatilleri de dahil olmak üzere çalışanlara herhangi bir kesinti yapılmadan kısa çalışma ödeneği tam olarak ödenir. Tatillerin kısa çalışma ödeneği üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır.

isbilgisi.com