Koronavirüs salgını tüm ülkede etkisini artırırken bulaşma riskini azaltmak için hükümet tarafından yeni önlemler alınıyor. Dün duyurusu yapılan sokağa çıkma yasağı üzerine pek çok vatandaş alışveriş yapmak üzere fırınlara ve marketlere koştular. Vatandaşların sokağa dökülmeleri sosyal medyada tartışmalara neden oldu.

Salgının yayılmasını engellemek ve tehlikenin boyutunu azaltmak için yapılan bu hamle öncesinde atılan adımlar hayal kırıklığına neden oldu. Erzak almak için vatandaşların birbirlerini ezmeleri, sosyal mesafeyi göz ardı etmeleri virüsün yayılma hızını artıracak gibi görünüyor. Yasağın akşam saatlerinde açıklanmasına rağmen bazı illerde pazarcılar tarafından tezgahlar kuruldu. Pek çok kişi yan yana alışveriş yapmaya başladılar. Bu durum polis ve zabıta ekipleri tarafından müdahaleyle karşılanmış ve tepkilere neden olmuştu.

Pazarcı ve Hal Esnafı İsyan Ediyor

Bursa Pazarcılar Derneği Başkanı Refik Aksu tarafından konu hakkında açıklama yapıldı. Yasağın erken haber verilmemesi üzerine pek çok pazarcı esnafı ile hal esnafının maddi açıdan zorluk yaşadıkları ifade edildi. Yapılan ilk değerlendirmelerde zararın yüksek olduğu düşünülüyor.

Bursa’da 154 farklı Pazar yeri noktası olduğunun altını çizen Refik Aksu, ‘Sokağa çıkma yasağını eleştirmiyoruz. Doğru bir karar ancak yapılış şeklini eleştiriyoruz. İki gün önceden haber verilse pek çok üretici ürünleri seradan ya da tarladan toplamaz. Pek çok halci yeni ürünler aldılar. Pazarcı esnafı da tedarik aşamasında ciddi paralar harcadılar. Bundan sonraki dönemde pazarcılar ve halciler tüm bu malları nerede saklayacaklarını bilemiyorlar. Bu noktada pek çok ürün bozulacak. Ciddi mağduriyetler yaşıyoruz’ dedi.