Sokağa Çıkamayan 18 Yaş Altı Tatile Gidebilecek Mi? 18 Yaş Altı Vatandaşı Yeni Dönemde Hangi Kurallar Bekliyor?

Salgın sonrası normalleşme için adımlar atılırken 18 yaş altı kısıtlaması kalkmayan genç ve çocukların akıllarında tatil yapıp yapamayacakları sorusu geliyor. Bu süreç içerisinde sınırlar yeniden çizildi. İşte detaylar...

GÜNDEM 30.05.2020 - 08:32 30.05.2020 - 08:32

Salgına karşı mücadele devam ederken azalan vaka ve ölüm oranlarının ardından yeni normalleşme adımları atıldı. Bu adımlar çerçevesinde sokağa çıkma yasakları yeniden düzenlendi. 0 20 yaş için getirilen kısıtlamanın boyutu değiştirildi ve bunun üzerine 0 18 yaş olarak yeniden düzenlenmiş oldu. Bunun ardından getirilen yeni kurallara göre 0 ile 18 yaş arasındaki kişiler Çarşamba ve Cuma günleri 14:00 ile 20:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler.

Sokağa Çıkma Kısıtlaması Olanlar Tatile Gidebilecekler Mi?

Pek çok kişi yaz tatilinin gelmesi ile birlikte tatile gidip gidemeyeceklerini sorguladılar. Bu durumda cevap gecikmedi. Sokağa çıkma kısıtlaması bulunan genler tatile gidebilecekler ve otel alanı dışında olan bölgelerde yasağa tabi tutulurken otel içerisinde ve otel sınırları içerisinde herhangi bir sorun yaşamayacaklar. Denize girebilecek olan bu kişiler izin günlerinde otel dışında yürüme mesafesinde bir gezintiye çıkabilecekler. Aynı durum ailesi ile birlikte yazlığa giden kişiler içinde geçerli olacak.

Seyahat Yapmak İsteyenlerin Yanında Velileri Olacak

Bu kişiler seyahatlerini sokağa çıkma kısıtlamasının olmadığı Çarşamba ve Cuma günleri yapabilecekler. Bununla birlikte seyahatleri yanlarında velileri ve aileleri olmak koşulu ile gerçekleştirebilecekler. Seyahat yasağının 1 Haziran tarihinde kalkmasının beklendiği 15 il için yolculuk izninin yapılması ancak o tarihe kadar izin verilmemesi planlandı. Seyahat yasağı bulunmayan illerde ise sorunsuz bir şekilde yolculuk yapılabilecek.

isbilgisi.com