Altın piyasasında dalgalı fiyatlama yatırımcıların aklını karıştırmaya devam ediyor. Küresel gelişmelere göre fiyatlanan altında önemli değişimler yaşanıyor. Koronavirüsün mutasyona uğraması dünya genelinde bir panik ortamı yaratırken bu durum altın piyasasının işine yaradı. Ekonomilerin yeniden kapanma riski güvenli liman olan altının yıldızını yeniden parlatmaya başladı. Buna ABD'de teşvik paketlerinden gelen olumlu haberler eklenince altın yükseliş yönlü ivmesinde güç kazandı.

ALTIN FİYATLARI YÜKSELECEK Mİ?

Altın piyasasında yaşanan tüm bu gelişmelerden sonra gözler uzman isimlere çevrildi. Altın fiyatlarına yönelik tahminlerde bulunan isimlere İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk de katıldı. Yıldırımtürk yaptığı değerlendirmede yılbaşından sonra altın fiyatlarında yükseliş beklediğini söyledi.

GRAM ALTIN 530 TL OLACAK!

Altın fihyatları hakkında beklentilerin aksi yönünde bir değerlendirme yapan Mehmet Ali Yıldırımtürk, “2021 yılının başından itibaren ons altın fiyatında yükselişler meydana gelecek. Bu yükselişler gram altında tetikleyici unsur olacak. Ancak burada dolar kuru da etkisini gösterecek. Gram altında bu sebeplere bağlı olarak 520-530 TL seviyelerini görebiliriz.” dedi.

Ons altın şu anda 1867 dolardan gram altın ise 458 TL'den işlem görmeye devam ediyor. Belirtilen hedeflere ulaşılabilmesi için altın fiyatlarında sert yükselişlerin meydana gelmesi gerekiyor. Bu denli sert yükselişler piyasalarda farklı senaryoların devreye girmesine neden olabilir.

isbilgisi.com