MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bir süre önce gündeme getirdiği ve AK Parti içerisinden de karşı çıkılan “HDP Kapatılsın” teklifi Cumhur İttifakı'nda karşılık buldu. Siyaset kulislerine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtimiz günlerde “muhalefeti inşa edeceğiz” sözleri HDP'nin kapatılması olarak yorumlandı.

HDP'YE HAZİNE YARDIMI VERİLMEYECEK!

HDP'ye yapılan ilk hukuki yaptırım ise Hazine yardımından muaf tutulması olacak. Anayasanın 68. maddesinde bulunan “Siyasi partiler suç işlenmesini teşvik edemez” ibaresinden yola çıkılarak HDP'nin 6-7 Ekim olaylarındaki etkisi üzerinden karar verilecek. Bu şekilde TBMM'de onaylanan 2021 bütçesinde yer alan ve Ocak ayı içerisinde HDP'ye ödenmesi gereken 57 Milyon 550 Bin TL'lik Hazine yardımı ödenmeyecek.

HDP'NİN KAPATILMASI İÇİN DÜĞMEYE BASILACAK!

HDP için uygulanacak olan ikinci hukuki yaptırım ise yine siyaset kulislerine göre parti kapatma cezası olacak. Anayasanın 69. maddesinde geçen, “Bir siyasi partinin, 68. maddenin dördüncü fıkrasına aykırı eylemlerinden ötürü temelli kapatılmasına, ancak, onun bu nitelikteli fiillerin işlendiği bir odak haline geldiğinin Anayasa Mahkemesi'nce tespit edilmesi durumunda karar verilir” hükmü işletilecek. Bu şekilde HDP'nin temelli olarak kapatılması sağlanacak.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ısrarları HDP için bir son olmaya hazırlanıyor. Bahçeli'nin geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir telefon görüşmesi yaptığı açıklanmış ama ne konuştukları hakkında bilgi verilmemişti. HDP konusunun bu görüşmede gündeme geldiği siyaset kulislerinde iddia edildi.

isbilgisi.com