Bankalar tarafından artan ihtiyaçlardan dolayı ihtiyaç, konut ve taşıt kredileri son dönemde daha da çok gündeme gelmeye başladı. Özellikle de bankalar tarafından düşük faiz oranları ile verilmeye başlanan bu konut kredilerinin ardından şirketler tarafından bu kredilerin kullanılıp kullanılamayacağı merak edilmeye başlandı. 

ŞİRKETLER KONUT KREDİSİ KULLANABİLECEK Mİ?

Eski dönemde yapılan açıklamalara göre küçük ve orta şirketlerin konut kredisi kullanabilme yetkisi bulunmaktaydı. Fakat yapılan son düzenlemeler ile birlikte bu şirketlerin artık konut kredisi kullanamayacakları öğrenildi. 

Yalnızca bireysel kişilerin kullanabilecekleri konut kredileri yerine KOBİ'lerin bankalar tarafından verilen ticari kredilerini alabilecekleri öğrenildi. Konut kredileri, bireysel krediler yerine geçtiği için kesinlikle bankalar tarafından konut kredisi olarak kullanılamadıkları öğrenildi. 

ŞİRKETLER NASIL KOBİ KREDİSİ KULLANABİLİR? 

Ticari niteliklere sahip olan şirletler bankalardan kredi çekmek isterken kendilerine yani KOBİ'lere uygun ticari kredilere bakmaları gerekmektedir. Kişilerin ticari kredi kullanabilmeleri için ise 1 sene boyunca aynı işletmeyi işletiyor olması gerekmektedir. Bu noktada verilecek olan kredi için işletmeye ait olan demirbaşlar, gayrimenkuller ve taşıtlar da değerlendirme altına girmektedir. Bankalar kredi verecekleri şirket ve kişilerden mutlaka teminat beklemektedir. 

Durum bu şekilde iken şirketin genel durumu haricinde işletme sahiplerinin bireysel kredi notları da son derece önem arz etmektedir. Her ne kadar şirketin güncel durumu ve sunulabilecek olan teminatlar önem arz etse de bunun yanı sıra kişinin de bir teminat sağlaması gerekmektedir. Bu nedenle de mutlaka kişilerin de kredi noktlarının iyi olması gerekmektedir. İyi olmaması durumunda ise bankalar şirketlere ticari kredi vermeme gibi bir duruma sahip olabilmektedir. 

KOBİ KREDİ FAİZ ORANLARI 

Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak

Şirketleri için kredi çekmek isteyen kişiler tarafından en çok merak edilen konulardan biri de herhangi bir şekilde kişilerin KOBİ kredisi çekmeleri durumunda faiz oranlarının bankalarca değişiklik gösterip göstermediği olmuştur. Gelen son bilgi ile birlikte ise bankalar tarafından bu tür durumlarda değişkenlik uygulanabileceği olmuştur. Bu nedenle de kredi çekecek olan kişilerin kendilerine en uygun banka ile anlaşma sağlayarak çekecekleri kredinin miktarı, ödeme planı gibi durumlarda da anlaşma sağlamaları gerekmektedir.