Türkiye'de 11 Mart'tan itibaren etkin olmaya başlayan koronavirüs ekonomik hayatı çok derinden sdarstı. Bu nedenle çok sayıda vatandaş zor durumlara düştüler. Maddi imkansızlıklar yaşayan vatandaşlara devlet tarafından yardım eli uzatılması amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı ile Temel İhtiyaç Desteği Kredisi devreye sokuldu.

10.000 TL'YE KADAR 36 AY VADELİ 6 AY GERİ ÖDEMESİZ KREDİ

Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi içerisinde yer alan Temel İhtiyaç Desteği Kredisi ile alakalı olarak çok sayıda talepte bulunuldu. Buna göre Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım aracılığı ile Kredi Garanti Fonu'nun garantörlüğünde aylık hane gelirleri 5.000 TL'nin altında olan vatandaşlara 36 ay vadeli, 10.000 TL'ye kadar yüzde 0,49 faizli ve 6 ay geri ödemesiz Temel İhtiyaç Desteği Kredisi verilmeye başlandı.

Temel İhtiyaç Desteği Kredisi ile alakalı olarak milyonlarca vatandaş başvuruda bulundu. Başvuru yapanların çok büyük çoğunluğunun kredileri onaylanarak hesaplarına aktarıldı. Bu noktada tek sorun olarak 10.000 TL başvuru yapanların büyük bir kısmına 3.000 TL kredi verilmesi oldu. Ancak geçen süreçte Temel İhtiyaç Desteği Kredisi konusunda yeni sorunlar da meydana geldi.

TEMEL İHTİYAÇ DESTEĞİ KREDİSİ İÇİN YENİ DÜZENLEME YAPILACAK MI?

Temel İhtiyaç Desteği Kredisi başvurusu yapan ve başvurusu onaylanmayan gerçek ihtiyaç sahibi vatandaşlar bir süredir büyük bir beklenti içerisine girdiler. Her platformda şikayetlerini aktaran vatandaşlar ihtiyaç sahibi olduklarını ve Temel İhtiyaç Desteği Kredisi uygulamasının aslında kendilerine hitap ettiğini dile getiridler. Ekonomik durumu iyi olanlara Temel İhtiyaç Desteği Kredisi kullandırılırken kendilerine bu imkanın verilmemesi vatandaşları çileden çıkardı. Oluşan yoğun tepkiler üzerine yetkililer yeni bir değerlendirme yapmak durumunda kaldılar.

Kanuni olarak senet ve çek sorunları yaşayan ve sicili bozuk olan vatandaşlara kredi vermek yasal açıdan imkansız. Bu kredilerin verilebilmesi için BDDK'nın yapısında yasal bir düzenleme yapılması gerekiyor. Ancak çok büyükbir kitlenin zor günler yaşaması ve mağduriyetlerin oluşması üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurmaylarına bir talimat vererek konunun incelenmesini ve bir defaya mahsus olmaküzere yapılabilecek bir değişikliğin ne gibi sonuçlar doğuracağının raporunun hazırlanmasını istedi.

Yetkililerin yapacakları bu çalışma ilerleyen günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak. Eğer BDDK yapısında yapılacak değişim büyük sorunlara neden olmayacağı rapor edilirse Temel İhtiyaç Desteği Kredisi hakkında yeni bir düzenleme yapılarak kredi kullanamayan vatandaşların kredi kullanmaları sağlanacak. İlgili rapordan olumsuz sonuç gelirse yeni bir sosyal yardım çalışmasının başlatılması için Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verecek ve bu sosyal yardım sadece Temel İhtiyaç Desteği Kredisi başvuru yapıp onay alamayanları kapsayacak.

isbilgisi.com