Sigorta Şirketlerinden Sevindiren Haber: Araç Sahipleri İçin Bir Ay Ücretsiz Olacak!

Koronavirüs salgını devam ederken trafikteki araç sayısında ciddi bir düşüş meydana geldi. Düşüşle birlikte kazaya karışma oranları da düştü. Salgın döneminde sigorta şirketlerinin araç sahipleri için alacağı kararlar merak konusu oldu. Sigorta şirketleri bu dönemde araç sahipleri için bir aylık kullanım süresini ücretsiz olarak sundular..

EKONOMİ 15.04.2020 - 17:04 15.04.2020 - 17:04

Koronavirüs salgını nedeniyle milyonlarca insan evde kaldı. Mecbur kalmadıkça sokağa çıkılmadığı için trafikteki araç sayısında da gözle görülür bir değişim meydana geldi. Pek çok kişi araçlarını uzun zamandır kullanmıyor. Bu sürecin başında araçlarının sigortasını yaptıran kişiler için şirketlerin nasıl bir yol izleyecekleri merak konusu oldu. Dünya çapında hizmet veren sigorta şirketlerinin birçoğu, aldıkları sigorta paralarının yüzde 15’lik kısmını iade etmeye başladılar.

Dünya üzerinde hizmet veren Allstate, Geico ve Liberty Mutual gibi pek çok sigorta şirketi müşterileriyle iletişime geçmeye başladı. Yapılan görüşmeler karşılığında yaşanan mağduriyete bir nebze olsun katkı sağlamak için yüzde 15 oranındaki ödemeyi iade etmeyi teklif ediyorlar. Türkiye’de de kısıtlamalar ile birlikte trafikteki araç sayısı, ölümlü kazalara karışma oranı ve kaza miktarında ciddi bir düşüş yaşandı.

Sigorta Şirketleri 1 Aylık Kullanım Hakkı Veriyorlar!

Türk sigorta şirketlerinin bu süreçte nasıl bir yol izleyeceği merak konusu oldu. Sektördeki tüm sigorta işlemlerinde, ödemeler bir ay süreyle ertelendi. Bir ayın sonunda aynı şekilde ödeme planının hayata geçirilmesi bekleniyor.

Trafikte araç sayısının düşmesiyle birlikte kaza ve ölümlü kaza oranlarının azalması dikkatlerden kalmadı. Bu süreçte Türk sigorta şirketlerinin vatandaşlar için indirim yapıp yapmayacağı bilinmiyor. Şirketlerden bu konuda bir açıklama gelmedi.

Sigorta şirketlerinin büyük bir kısmı 12 aylık ödeme yapan müşteriler için  1 aylık ücretsiz kullanım hakkı sunuyor. Buda yüzde 8.3 oranında bir indirime tekabül ediyor. Bu süreçte müşterilerin işini kolaylaştıracak, ödeme planını rahatlatacak çeşitli avantajların sunulması için çalışmalar devam ediyor. İlerleyen zamanlarda kampanyalı ürünlerin piyasaya sunulması bekleniyor.