Ana Sayfa GÜNDEM Sigara Renk Görme Kabiliyetini Etkiliyor

Sigara Renk Görme Kabiliyetini Etkiliyor

Sigara görme bozukluklarına neden oluyor. Rutgers Üniversitesinden araştırmacılar, günde 1 paket sigara içenlerin renkleri net göremediğini ortaya çıkardı.

4
0
Paylaş

Günde 1 paketten fazla sigara içenlerde renkleri görme konusunda bazı sorunlar yaşanabiliyor. Bir üniversitenin araştırmasına göre günde bir paketten fazla sigara tüketen kişilerde renk görme kabiliyeti olumsuz yönde etkileniyor. Çalışma hayatlarında 15 seneden az sigara içen 71 sağlıklı kişi ile Günde en az 20 sigara içen 63 kişi incelenerek bazı sonuçlar ortaya çıkarıldı.

Uzmanlar vermiş oldukları raporlara göre sigara içenlerin içmeyenlere göre renkleri ayırt etme konusunda sorun yaşadığını bildiriyor. Retinanın zarar gördüğü yine sigara içenlerin kırmızı yeşil mavi sarı renk görüşme görüşlerinde önemli değişiklikler olduğu tespit edildi. Yapılan çalışmada nikotin ve sigaranın aynı zamanda retinadaki kan damarlarını ve nöronlarına hasar verdiği ortaya çıktı. Katılımcıların 25 ile 45 yaş aralığında olduğunu görüşlerinin normal ve düzeltilmiş kategorisine girdikleri belirlendi.

Rutgers Üniversitesinden araştırmacılar, görme bozukluğuna doğrudan yol açtığı konusunda önemli bir veri elde etti. Sigara içenler içmeyenlere oranla göz problemlerin de çok daha fazla sorun yaşıyorlar. Ayrıca sigara içenlerin büyük bir kısmı renkleri ayırt etme konusunda sorun yaşıyor özellikle 10 yıldan fazladır süredir sigara içen ve yaşı 40’ın üstünde olan tüketiciler sigaranın zararlarından çok daha fazla etkileniyor. Kırmızı yeşil mavi sarı renk görüşlerde sigara içenler çok daha farklı tonlarda renkleri görüyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here