Salgın döneminde alınan tedbirler neticesinde tüm otomobil fabrikaları kapatılmıştı. Fabrikaların kapatılmasının ardından sektörde ciddi bir daralma meydana geldi. Temsilcilerin umutsuz olduğu bu süreçte beklenilenin aksine satışlarda ciddi bir artış meydana geldi.

Üretimin yeniden başlamasının ardından kamu bankalarının da araç kredi desteği sonucunda araç almayı düşünen pek çok vatandaş ekonomik daralma dinlemeden bu fırsatı kaçırmadan harekete geçti. Bu süreçte kredi fırsatlarının etkisinin de son derece fazla olduğu belirlendi.

Sıfır Araçlarda Talebe Yetişmek İmkansız!

Satıcılar tarafından yapılan değerlendirmelerde şimdilerde fiyatların yüksek olmasına rağmen sıfır araçlarda da talebe yetişmenin neredeyse imkansız olduğu belirlendi. Firmaya gelen araçların hiç beklemeden geri gittikleri öğrenildi. Haziran ayında son birkaç yıldır otomobil piyasasında yaşanan daralmanın bu yıl Haziran ayında ilk kez yaşanmayacağı ve tam aksine genişleyeceği ifade edildi.

Otomobil sektörü salgın döneminde düşürdükleri tahminleri yeniden güncelledikleri zaman pazarın yüzde 35 oranında bir artış göstermesi bekleniyor. Yıl bazında satışların 650 binlere kadar çıkabileceği düşünülüyor.

Haziran ayında yaşanan satışların ise yüzde 40 oranında artması bekleniyor. Yaşanan yükseliş ise otomobil sektörünü olumlu anlamda etkiledi. Yaşanan yoğunluk nedeniyle araç modellerine ve markalarına göre firmaların müşterilere 1 ile 3 ay arasında bir bekleme süresi verdikleri ortaya çıktı. Acil araç almak ancak beklemek istemeyen tüketiciler ise ikinci el araçlara yöneldiler. Bu durumda araç piyasasında ciddi bir canlanmaya neden oldu.

isbilgisi.com