Fırsat! Ayçiçek yağı indirimi başladı! Fırsat! Ayçiçek yağı indirimi başladı!

Geride bırakmış olduğumuz senenin son çeyreğinde yükselişe geçen döviz kurları ile altın fiyatları, her sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de deprem etkisi yarattı. Ekonomi piyasalarında kayda geçen tarihi seviyelerden sonra yüksek oranlarda zamlanan yedek parça fiyatları hem sıfır kilometre hem de ikinci el araçların satış fiyatlarına direkt olarak yansıdı. Aralık ayı itibari ile zamlar ile duyurulmaya başlanan araç fiyatları, yeni yıla girilmesi ile birlikte cep yakmaya başladı. 

2020 yılında hayatımıza giren ve etkileri henüz sıfırlanmamış olan koronavirüs salgını, dünya ülkelerinin tamamını etkileyen bir çip krizinin ortaya çıkmasına sebep oldu. Ocak ayına girilmesi ile birlikte etkisini iyice arttıran bu kriz, hali hazırda zamlı fiyatlardan satışa sunulan ikinci el ve sıfır kilometre araçların daha da yüksek oranlarda zamlanmalarına yol açtı. Bu durum otomotiv sektöründe durgunluğa yol açarken yeni dönemde bütçeleri karşılığında kendi araçlarına sahip olmanın hayalini kuran tüketicileri de hayal kırıklığına uğrattı. 

Sene sonuna kadar yüzde 20 oranında daha fiyat artışına maruz kalacakları öngörülen araç fiyatları tüketicileri ve sektör temsilcilerini kara kara düşündürmeye devam ederken dünya genelinde artan yedek parça fiyatlarından sonra yeni bir trend oluşmaya başladı. İkinci el araçların daha uzun süreli kullanımını sağlayacak olan bu trendin, Türkiye’ye de geleceği ileri sürüldü. 

FABRİKA ÇIKIŞLI İKİNCİ EL ARAÇLAR!

sifir-kilometre-arac-alamayanlara-yeni-hizmet-fabrika-cikisli-ikinci-el-araclar-2023-yilinda-y (2)

Artan araç fiyatlarına karşı açıklamalarda bulunan Habertürk Otomotiv Editörü Yiğitcan Yıldız, yeni trende ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Fabrika çıkışlı araç oldukça yeni bir kavram. Şu an dünyada yeni bir trend söz konusu. Hindistan’da ve Fransa’da bunların örneklerini görmekteyiz. Eski aracınızı fabrikaya veriyorsunuz, fabrika belirli bir ücret karşılığında aracı yenileyerek sizlere teslim ediyor. Bu yeni araç almaktan çok daha uygun bir yol. Bunun Türkiye’de de başlama ihtimali var. Yeni uygulamanın detaylarını hep birlikte göreceğiz.”

“YENİDEN İKİNCİ EL ARAÇ OLARAK SATABİLECEK!”

Yeni araç satış trendine ilişkin açıklamalarına devam eden Yıldız, tüketicilerin kendi araçlarını fabrikaya verebilecekleri gibi fabrika tarafından satışa sunulan ikinci el araçları da satın alabileceklerini ifade etti.