Sıfır Araç Almak İsteyenler Dikkat! ÖTV İndirimi Gelecek Mi?

Sıfır araç almak isteyen tüketiciler faiz oranlarında yapılan rekor indirimin ardından şimdilerde de ÖTV indirimi beklediklerini açıkladılar. Peki gerçekten indirim gelecek mi? Uzmanlar ne diyor?

OTOMOBİL 25.06.2020 - 22:11 25.06.2020 - 22:11

Haziran ayının başında ekonomiyi ve piyasaları canlandırmak için tarihin en düşük faiz oranlı kredisi açıklandı. Bu kredinin açıklanmasının ardından pek çok vatandaş kamu bankalarına akın etti. Uzun bir süredir pandemide üretimin durması nedeniyle otomotiv sektörünün ciddi bir daralma içerisine girdiği ifade ediliyordu. Salgın sonrasında da piyasalarda durgunluğun devam etmesi beklenirken, beklenildiği gibi olmadı ve bu süreç içerisinde rekor satış oranları konuşulmaya başlandı.

Düşük faiz oranları son dönemlerde araç almak isteyen vatandaşı harekete geçirmiş gibi görünüyor. Araç almak isteyenler ise bu süreçte kafalarında oluşan çeşitli soru işaretlerine yanıt bulmak istiyorlar. Bu soru işaretleri arasında ÖTV indirimi geliyor. Daha önceki yıllarda yapılan ÖTV indirimi pek çok kişinin uygun fiyatlı araç almalarına ve ekonomik yönden rahatlamalarına neden olmuştu. Şimdilerde araç almak isteyen vatandaşlar yeni bir ÖTV indirimi beklediklerini ifade ettiler.

ÖTV İndirimi Gelecek Mi?

Bir süredir gündeme çeşitli iddialar gelmeye başladı. Kamu bankalarının gerçekleştirmiş oldukları kredi faiz indiriminin ardından şimdilerde yıl ortasında ya da sonunda ÖTV indiriminin de geleceği yönünde bazı açıklamalar yapılıyor. Ancak açıklamaların hiçbirinin resmi kaynaklardan yapılmadığı ifade edildi.

Daha önce 2019 yılında yapılan ÖTV indirimi satışların artırılması için bir adım olarak ifade edilmişti ancak şimdilerde faiz indirimi ile birlikte satışlarda zaten rekor satış oranının yakalanması bekleniyor. Bu süreçte  otomotiv sektörünün yetkileri yıl içerisinde bir ÖTV indirimi beklemediklerini dile getirmişlerdi.

isbilgisi.com