Kamu bankaları tarafından düzenlenen düşük faizli kredi oranının ardından araç satışlarında bir hareketlenme meydana geldi. Bu hareketlilik kısa sürede satışları etkiledi. Salgın döneminde bir süre boyunca otomotiv sektöründe ciddi bir daralma meydana gelmişti. Bu daralma kısa sürede sektörü olumsuz etkilemişti. Yaşanan endişe sektörde etkisini göstermeye başladı.

Haziran Ayında Otomobil Satışında Patlama Yaşandı

Geçtiğimiz aylarda düşen otomobil satışlarının nasıl telafi edileceği merak konusu olmuştu. Salgının etkisiyle düşen otomobil fiyatları kamu bankalarının faiz indiriminin ardından beklenmedik bir şekilde satışlarda patlama yaşadı. Bu süreç içerisinde Haziran ayı tahminlerine bakıldığı zaman otomobil satışlarının yüzde 40 oranında artması bekleniyor.

Haziran ayında yaşanan artış sonrasında otomobil sektöründe bir ilk gerçekleşti. Sıfır otomobil almak isteyenler için şimdilerde bekleme sorunu ortaya çıktı. Salgın döneminde fabrikaların kapanması ve üretimin durmasına neden oldu. Bunun üzerine üretimlerde yaşanan sıkıntı nedeniyle araç almak isteyenler bekleme listesine alınıyor.

Araç bayilerinin önünde uzun kuyrukların olduğu açıklandı. Talebin artmasının ardından sıfır araç almak isteyenler üretim için beklemek zorunda kalıyorlar. Bu durumda 1 ay ile 3 ay arasında araç beklemek zorunda kaldıkları belirlendi. Haziran ayında araç satışlarının 60 bini geçmesi bekleniyor.

isbilgisi.com