Bir gün emekli olmak hayaliyle çalışanlar her ay SGK'ya prim ödemesi yapmaktadırlar. Ancak bu emeklilik hakkını herkes kazanamamaktadır. Örneğin Türkiye'de yaklaşık 5 milyon vatandaş yaş sınırına takıldıkları için yıllarca beklemek zorundalar. EYT'liler başta olmak üzere emekli olamayan vatandaşlar ödedikleri primleri SGK'dan toplu olarak alabiliyorlar. Peki SGK'dan toplu prim iadesi nasıl alınıyor?

Çalışan vatandaşlar için işverenler tarafından bu çalışanların emekliliklerinde kullanabilmeleri amacıyla SGK'ya her ay prim ödemesi yapılıyor. Bu prim ödemeleri ise emeklilik hakkının verilmesinde belirleyici oluyor. Yine de türlü sebeplerle her çalışan emekli olma hakkı kazanamıyorlar. Ancak bu vatandaşlar istedikleri anda prim ödemelerini SGK'dan toplu olarak talep edebiliyorlar. Ekonomik olarak zor durumda kalan vatandaşlar bu şekilde prim ödemelerini geri alabilirler. Sigortalı olarak çalışmış ama vefat etmiş vatandaşların mirasçıları da bu toplu prim geri ödeme imkanından faydalanabiliyorlar.

SGK TOPLU PRİM İADESİ ŞARTLARI NELERDİR?

Emeklilik şartlarını yerine getiren ve prim gün sayısı yeterli olan vatandaşlar SGK'dan bu primleri toplu olarak alabiliyorlar. Ayrıca çalışma süresi boyunca yatırılan prim tutarı emeklilik süresi için yeterli gelen vatandaşlar fazla günlerinin prim ödemelerinin iade edilmesi amacıyla başvuru yapabiliyorlar.

SGK TOPLU PRİM İADESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Primlerini ödedikleri halde artık emekli olma ihtimalleri kalmayan vatandaşlar da SGK'dan toplu prim ödemesi alabiliyorlar bu toplu prim ödemeleri başvurusu için SGK İl Müdürlüklerine şahsen gidilmesi gerekiyor. Buraya giderek bir dilekçe veren vatandaşlar durumlarının uygun görülmesi halinde kısa süre içerisinde toplu prim ödemelerini alabilirler.

SGK TOPLU PRİM İADESİ KİMLERE VERİLİR?

-Çalıştıkları işlerden ayrılmış olan vatandaşlar

-1 Ekim 2008 tarihinden sonra işe başlamış olanlar

-İş yerini kapatmış vatandaşlar

-Emeklilik yaşı gelmesine rağmen prim gün sayısını tutturamadığı için emekli olamayan vatandaşlar

Ekonomi haberlerini anlık olarak takip etmek isterseniz:

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

isbilgisi.com