Türkiye'de her çalışanın hayali erken bir yaşta emekli olarak çalışmak zorunda kalmamaktır. Bu aslında çok kolay bir şey değildir. Hatta SGK'nın felsefesi gereği imkansızdır. Ancak erken emeklilik için yine de bazı detaylar bulunmaktadır. Bu detayları bilen çalışanların bir kısmı şartlarının uyması durumunda genç yaşta emekli olabilmektedirler. Erken emekliliğin yolunun açıldığı en önemli detay hastalık nedeniyle erken emekli olmaktadır.

HASTALIK KAYNAKLI ERKEN EMEKLİLİK!

SGK çalışanların bazı hastalıklara sahip olmaları durumunda erken emekli olabileceklerini açıkladı. Bir hastalık listesi belirleyen SGK bu listede yer alan hastalıklara sahip çalışanlar için erken emeklilik yolunu açtı. Malulen emeklilik adı da verilen bu erken emeklilik sistemi ile sağlık durumları nedeniyle çalışmakta zorlanan çalışanlara emeklilik kapsını sonuna kadar aralanıyor. Malulen emekliliklerde herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Bu çalışanların yaş beklemesi gibi bir ekstra yükleri de bulunmamaktadır. Hangi hastalıklar erken emeklilik için geçerlidir? Malulen emeklilik için aranan şartlar ve koşullar nelerdir?

ERKEN EMEKLİLİK SAĞLAYAN HASTALIKLARIN LİSTESİ

SGK tarafından belirlenen erken emeklilik sağlayan hastalıkların listesi şu şekilde açıklandı:

-Yardımsız Ayakta Durmayı Engelleyen Denge Bozuklukları İle Birlikte İşitme Kaybı

-Behçet Hastalığı

-Anemi

-Görme Azlığı

-Retina Kanamaları

-Baş Ve Boyunun Yumuşak Dokusu Kanseri

-Cilt Kanseri

-Lenfoma Kanseri

-Lösemi

-Multipl Myelom

-Akciğer, Tükrük Bezleri, Tiroid Bezi, Meme, Sinir Sistemi, Mide, İnce Ve Kalın Barsak, Karaciğer, Safra Kesesi, Safra Yolları, Pankreas, Böbrek, Mesane, Genital Yollar, Testis, Prostat, Penis gibi kanser türleri

-Epilepsi

-Demans

-Beyin Tümörleri

-Parkinson Sendromu

-Serebral Palsi

-Multiple Skleroz

-Zeka Gerilikleri (IQ 50 Ve Altı)

-Şizofreni

-Bipolar Bozukluk

-Gastrointestinal Kanamalar

-Karaciğer Sirozu

-Karaciğer Nakli

-Kalp Yetmezliği

-Kol, Bacak Gibi Organ Kaybı

-Kalp Kapak Hastalıkları

-Kalp Nakli

-Böbrek Nakli

-Akciğer Nakli

-Tüberküloz

-AIDS

MALULEN ERKEN EMEKLİLİK ŞARTLARI VE KOŞULLARI

Malulen emekli olmak isteyen çalışanlardan belirli şartları yerine getirmeleri isteniyor. Öncelikle mevcut hastalığın çalışanın çalışma durumuna etkisi olup olmadığına bakılıyor. Listede bulunan hastalıklardan birisine sahip olan ama bu durumun çalışma performansına etkisi olmayan çalışanların emekli olmalarına izin verilmiyor. Ayrıca ilgili hastalığın çalışanın işe başladıktan sonra ortaya çıkması gerekiyor. Bir diğer şart ise bu hastalık nedeniyle yüzde 60'lık bir iş gücü kaybı yaşanmalı. Ayrıca malulen emekli olmak isteyen çalışanların 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 gün sigorta primi ödemiş olmaları gerekiyor.

isbilgisi.com