Türkiye'de milyonlarca vatandaş SGK ve vergi borçlarına yönelik yapılacak olan yapılandırma imkanının şartlarını merak ediyor. Bu merağı gideren isim ise daha önce yapılandırma müjdesini kamuoyuna duyuran AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş oldu. Mehmet Muş bugün TBMM'de yaptığı açıklama ile yapılandırma detayları hakkında bilgi verdi.

HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILACAK?

Borçların yeniden yapılandırılması konusunda açıklama yapan Mehmet Muş, “Kısa bir süre içinde yapılandırma ile alakalı kanun teklifini vereceğiz. Gelir vergisi, katma değer vergisi, özel tüketim vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, vergi cezaları, gezikme faizleri, nüfus para cezaları, trafik cezaları, idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları, ecrimisiller, haksız alınan destekler, hazine alacakları ve diğer alacaklar yapılandırma kapsamına girecek.” dedi.

YAPILANDIRMA KANUNU NE ZAMAN ÇIKACAK?

Yapılandırma ile vatandaşlara önemli kolaylıklar sağlanacağını söyleyen Mehmet Muş, “Yapılandırma kanununu çok kısa bir süre içerisinde çıkartarak yürürlüğe sokacağız. Bu kanun çıkar çıkmaz işlemler yapılmaya başlanacak. Yıl sonuna kadar başvuran vatandaşlar borçlarını yapılandırabilecekler.” dedi.

YAPILANDIRILAN BORÇLAR KAÇ TAKSİTTE ÖDENECEK?

Yapılandırma uygulanan borçlara getirilecek taksit imkanı ve diğer avantajlar ile alakalı olarak da konuşan Mehmet Muş, “Vatandaşlarımız borçlarını ilgili birimlere gideren yapılandırabilecekler. Bu borçlara maksimum 18 ay taksit uygulanacak. Bu taksitlerin ödemesi de iki ayda bir yapılacak. Vade süresi toplamda 36 ay olmuş olacak. İlk taksit tarihine kada rborcunun tamamını ödeyen vatandaşlarımızın borçlarındaki Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi gecikme faizi tamamen silinecek.” şeklinde konuştu.

YAPILANDIRMANIN İLK TAKSİTİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Yapılandırma yapan vatandaşların taksitleriödemeye ne zaman başlayacaklarını da açıklayan Mehmet Muş, “Yapılandırma işlemleri yıl sonuna sonuna kadar yapılabilecek. İşlemlerini tamamlayarak borçlarını yapılandıran vatandaşlarımız bu borçların ilk taksitlerini ise Ocak 2021'de ödemeye başlayacaklar.” dedi.

isbilgisi.com