SGK iş görmezlik ödemesi almak özellikle sağlık sebepleri ile hastanede veya raporlu olarak evde tedavi gören kişilerin çalışmadığı günler için maaşlarını bir nevi devletten alması anlamına geliyor. SGK rapor parası aslında devlet hastanelerinde sağlık sebebiyle belirli bir süre iş görmez raporu alan kişilerin SGK ya ödedikleri primler karşılığı geri almış oldukları bir ödeme.

SGK Rapor Parası Neden Verilir?


SGK rapor ödemesi verilmesinin amacı sağlık sorunları nedeniyle çalışamayan bir işçinin çalışamadığı süre zarfında işyerine yük olmaması ve bu süre içindeki işgücü ve zaman kaybının karşılığını işyerinden almak yerine devletten alması mantığına dayanıyor.

Zira özellikle birkaç aylık rapor alımları söz konusu olduğunda çalışan işine uzun süre devam edemeyecekse işverenler bu süre buyunca çalışana maaş vermek istemeyebiliyor. İşte bu durumda bu süre kapsamındaki ödemeleri devlet çalışana yapıyor. Diğer yandan bu rapor parası çalışanın tekrar işe dönmesinin de bir garantisi durumunda. Zira raporlu olduğu dönem sonunda işine dönen bir çalışanı işyerinin işten çıkarması veya ile geri kabul etmemesi söz konusu değil. Bu durumda çalışan tazminat alma hakkına sahip oluyor.

SGK Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?


SGK’dan iş görmezlik parası almak için gerekli şartlar şunlar:
  • Rapor parası almak için çalışanın son bir yıl içinde en az 90 gün boyunca sigortalı olarak çalışmış olması gerekiyor.
  • Çalışanın aldığı sağlık raporunda mutlaka söz konusu hastalıkla ilgili bir hekim teşhisi yer alması gerekiyor.
  • 3 günün altında kısa süreli ve sadece dinlenme amaçlı raporlar için SGK rapor parası ödemiyor.
  • Rapor parası çalışana işyeri tarafından değil SGK tarafından ve PTT aracılığı ile nakden ödeniyor.
  • Raporunu tamamlamış ve işyerine dönmüş bir çalışanın söz konusu raporu işyerine ibraz etmesi ve işyerinin en geç 5 işgünü içinde bu raporu SGK sistemine girip bildirim yapması gerekli.
  • Şayet Bağkurlu bir çalışan söz konusu ise rapor parası alması için SGK’ya Bağkur borcunun olmaması gerekiyor.

SGK Rapor Parasına Nasıl Başvurulur?


SGK iş görmezlik ödemesi başvurusu çalışanın işyeri tarafından işyerinin kendi SGK sorgulama ve veri giriş ekranından yapılıyor. Burada SGK Rapor Parası alınması için çalışan tarafından işe getirilen raporun 5 gün içinde bu sisteme girilmesi ve bildirim yapılması gerekiyor.

Daha sonra SGK tarafından incelenen bu başvuru ve ilgili rapor kabul edilirse hesaplanacak olan tutarda çalışana PTT kanalından rapor parası ödemesi yapılıyor.
 
SGK’dan alınacak iş görmezlik parası hesaplaması için çalışanın son 3 aylık toplam brüt ücreti baz alınır. Bu toplam brüt ücret son 3 aydaki prim gün sayısına bölünür ve çıkan tutar kaç gün rapor alınmışsa (2 gün düşülerek) çarpılarak ayakta tedavide 3te 2 si yatarak tedavide yarısı şeklinde çalışana ödenir.

Örneğin; son 3 aylık toplam brüt maaşı 30.000 TL olan bir çalışan son 3 ay 75 gün prim ödemiş ise günlük ücreti 30.000 / 75 = 400 TL’dir.

Kişi 12 gün rapor almışsa:
  • 12-2=10 x 400 = 4000 TL
  • Ayakta tedavi görmüşse 4000 / 3 x 2 = 2.666 TL rapor parası alır.
  • Hastanede tedavi görmüşse 4000 / 2 = 2000 TL rapor parası alır.

SGK Rapor Parası Nasıl Sorgulanır?


SGK iş görmezlik ödemesi sorgulaması için çok basit şekilde e-devlet uygulaması üzerinden kimlik bilgileri ve e-devlet şifresi ile giriş yapılarak sorgulama yapılabiliyor. Diğer yandan SGK Rapor Parası kısaca https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme linki üzerinden yine e-devlet uygulamasından da sorgulanabilir.

Bunun dışında aynı sorgulamayı çalışanın işyeri de kendi e-devlet veya SGK ekranlarından da çalışanın SGK sicil nosu ile rahatlıkla yapabiliyorlar.

Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.