SGK Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası ! Çağrı Merkezine Nasıl Ulaşılır, Hangi Hizmetler Alınır?

​​​​​​​SGK’nın çağrı merkezi kesintisiz olarak 170 numaralı telefondan arayan tüm vatandaşlara sosyal güvenlik ile ilgili tüm konularda destek vermektedir. Bu yazımızda sizlere SGK müşteri hizmetlerine nasıl ulaşılacağını ve çağrı merkezinden hangi hizmetlerin alınabileceğini detaylı olarak anlatacağız.

SOSYAL GÜVENLİK 25.10.2019 - 13:15 25.10.2019 - 13:15

SGK müşteri hizmetlerinin temel amacı çalışanların veya bazen de iş yerlerinin sosyal güvenlik konusunda ihtilaf yaşadığı veya anlaşmazlıklara düştüğü konularda devlet eli ile konuya destek olmak ve bu tip sorunların hızlı bir şekilde çözüme kavuşmasını sağlamaktır.

SGK müşteri hizmetleri özellikle eskiden aylar süren ve birçok dikekçe onayı gerektiren bürokratik işlerin son derece hızlı bir şekilde çözüme kavuşmasını sağlamaktadır. Örneğin bir çalışan iş yerinde herhangi bir haksızlığa uğradığını düşünüyorsa veya aylık primleri ile ilgili bir rahatsızlığı varsa bunu anında ALO 170 hattı ile SGK’ya bildirebilir. Bugün bakıldığında ALO 170 hattının çalışmaya başlaması ile firmaların kayıt dışı işçi çalıştırma oranın da ciddi bir azalma olmuştur.

SGK Müşteri Hizmetlerine Nasıl Ulaşılır?

SGK’nın çağrı merkezini aramak için SGK’nın iletişim hattı olan ALO 170 hattını arayabilir. ALO 170hattı haftanın 7 günü ve günün 24 saati hizmet vermektedir.

SGK Müşteri Hizmetlerinden Hangi Hizmetleri alabiliriz?

SGK’nın çağrı merkezini kanalı ile alınabilecek hizmetler şu şekilde sıralanabilir:

-SGK müşteri hizmetleri çalışan kişilere iş yerlerinde yaşadıkları veya gördükleri uygunsuzlukları bildirme imkanı verir.
-SGK müşteri hizmetleri sayesinde çalışanlar aylık primleri ile ilgili bir gecikmeyi vakit geçmeden anında SGK’ya ihbar edebilir.
-SGK müşteri hizmetleri ile çalışanlar örneğin rapor parası gibi bekledikleri ödemelerin sorgulamasını yapabilir.
-SGK müşteri hizmetleri sayesinde çalışanlar yatırılmayan AGİ ödemeleri konusunda ihbarda bulunabilir.
-SGK müşteri hizmetleri sayesinde çalışanlar sadece kendi iş yerleri ile ilgili değil kendilerinin işe alınmasına aracılık eden insan kaynakları firmaları ile ilgili de şikayet bildiriminde bulunabilirler.

SGK Müşteri Hizmetlerine Telefon Dışında Nasıl Ulaşırız?

SGK’da destek için çağrı merkezi dışında kullanılabilecek kanallar aşağıdaki gibidir:

+Tüm vatandaşlar SGK sicil numarası ve şifreleri ile http://www.sgk.gov.tr adresindeki e-sgk kısmından giriş yapıp SGK işlemlerini yapabilirler.
+İsteyen tüm vatandaşlar her ilde bulunan SGL il müdürlüklerine giderek SGK ile ilgili tüm işlerini yapabilir.
+Ayrıca e–devlet uygulaması içerisinde yer alan SGL işlemleri kısmında vatandaşlar SGK ile ilgili tüm işlemlerini yapabilir.

SGK Müşteri Hizmetleri Ücretli Mi?

SGK’dan telefonla destek almanın bir maliyeti söz konusu değildir. SGK ALO 170 hattı kamusal bir ortak hattır ve hiçbir operatör tarafından ücretlendirilmez. Diğer yandan ALO 170 hattı sadece Türkiye’den aranabilir ve yurt dışında bulunan kişiler doğrudan bu hattı arayamaz. Yurt dışında olup destek ihtiyacı olan kişilerin SGK il müdürlüklerini araması gerekmektedir.

SGK Profesyonel Kullanıcılara Yönelik Hizmetleri Nelerdir?

SGK’nın kurumsal müşterilere çağrı merkezi aracılığı ile verdiği hizmetler aşağıdaki gibidir:

*Kurumsal kullanıcılar öncellikle SGK müşteri hizmetleri ile ihtiyaç duydukları tüm danışmanlık hizmetlerini alabilir.
*Kurumsal kullanıcılar SGK müşteri hizmetlerinden kendi SGK ekranları ile ilgili teknik destek alabilirler.
*Kurumsal kullanıcılar SGK müşteri hizmetlerinden çalışanlarının SGK prim oranlarını öğrenebilir.
*Kurumsal kullanıcılar SGK müşteri hizmetlerinden aylık toplan ödeyecekleri SGK primleri konusunda destek alabilir.
*Kurumsal kullanıcılar SGK müşteri hizmetlerinden işten ayrılan veya işten çıkarılan çalışanlarının SGK primleri ve kıdem veya ihbar tazminatları ile ilgili hesaplama konusunda yardım alabilir.
*SGK müşteri hizmetleri kurumsal kullanıcılara e-mail yolu ile güncel mevzuat değişiklikleri konusunda bildirimde bulunabilir.
*SGK müşteri hizmetleri aracılığı ile kurumsal kullanıcılar iş kazaları veya iş güvenlik konuları ile ilgili destek alabilir.
*SGK müşteri hizmetlerini arayan kurumsal kullanıcılar ayrıca çalışanları için asgari geçim indirimi hesaplaması veya talebinde de bulunabilir.

Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.