SGK Müjdeyi Verdi! İşe Gidemeyenlere Maaşları Ödenmeye Devam Edecek! Rapor Parası Nasıl Sorgulanır?

SGK tarafından müjdeli bir haber paylaşıldı. Bu süreç içerisinde hastalanan ya da meslek kazası geçirerek işe devam edemeyen kişilerin raporlu oldukları süreyi SGK ödemeye devam edecek. Peki süreç nasıl ilerleyecek?

EKONOMİ 30.05.2020 - 15:03 30.05.2020 - 15:03

SGK kuruma bağlı olarak çalışanları mağdur etmemek için harekete geçecek. Bu süreç içerisinde çalışanların hasta oldukları ya da iş kazası geçirdikleri durumlarda işe gidemeyip raporlu olarak sayıldıkları süreçlerde maaşlarını eksik alıp almayacakları konusundaki endişeye yanıt verilmiş oldu. Bu süreçte raporlu olan kişilerin maaşlarının rapor süresince de kesilmeden ödeneceği ifade edildi. Peki bu durumda rapor parası nasıl sorgulanır?

Rapor Parası Nasıl Alınır?

Rapor parasının alınması için öncelikli olarak raporun işverene sorunsuz bir şekilde zamanında ulaştırılması gerekmektedir. Bununla birlikte işveren süreci SGK’ya bildirmek için 5 gün içerisinde sisteme bu raporun detaylarını girmek zorundadır. Bunun ardından SGK tarafından süreç incelenir ve herhangi bir pürüz olmaması halinde onaylanır. Ardından PTT için ödeme onayı gönderilir. Bu onayın ardından mesaj yolu ile çalışan kişi bilgilendirilir ve yatırılan para PTT üzerinden çekilir.

Rapor Parası Nasıl Sorgulanır?

SGK rapor parası sorgulama işlemi çeşitli kanallar üzerinden yapılmaktadır. Bunlar arasında e devlet, ziraat bankası ve PTT bulunmaktadır. Ancak raporun kaç gün olduğu süreç için oldukça önemlidir. Rapor parasının ödenmesi için raporlu olunan sürenin 3 gün ve üzerinde olması gerekmektedir.

Sorgulama işlemlerinin sorunsuz bir şekilde yapılması için e devlet şifresi ve kimlik numarası yeterli olacaktır. Güvenli bir şekilde sorgulama işlemi e devlet üzerinden yapılacaktır. Ardından süreci başlatabilir ve ödemelerinizi kontrol edebilirsiniz.

 isbilgisi.com