SGK İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgesi Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK işe giriş ve işten ayrılış sorgulama konusu çalışanları ve iş yerlerini yakinen ilgilendiren bir konu. Bu yazımızda sizlere SGK İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgesi'nin nasıl sorgulanacağından ve kimlerin bu işlemi yapacağından bahsedeceğiz.

SOSYAL GÜVENLİK 27.08.2019 - 20:00 27.08.2019 - 20:00

Şirketlerin SGK işe giriş ve işten ayrılış bildirimlerini nasıl sorgulayacağı konusunda özellikle E-Devlet uygulamasının başlaması ile birçok soru işareti oradan kalkmıştır. SGK işe giriş ve işten ayrılış bildirgesi iş yerlerinin yeni işe aldıkları ve prim ödemesini başlatacakları veya tam tersi işten ayrılmaları veya işten çıkarılmaları sebebiyle prim ödemesini durduracakları çalışanları SGK’ya bildirmeleri amacıyla yapılmakta.

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK işe giriş ve işten ayrılış bildirgesi yasal olarak işçi çalıştıran tüm iş yerleri için kanuni bir zorunluluk. Diğer yandan SGK işe giriş bildirgesi yapılmadan bir çalışanın sigortası başlayamayacağı için söz konusu çalışanın o iş yerinde fiilen çalışması mümkün olmuyor.SGK İşe Giriş Bildirgesi Nedir?

SGK işe giriş bildirgesinin anlamı bir işletmede yeni işe girmiş bir personelin onun kimlik bilgileri ile SGK’ya kayıt ettirilmesidir. Bu bildirim bir zorunluluktur ve bir iş yeri yeni işe aldığı personelin işe başladığı ilk gün bu bildirimi yapması gerekir.

İş yerleri bu bildirimi çalışanın kimlik kopyası ve resmi ile kendilerine ait SGK ekranından işyeri şifresi ile yaparlar. İş yerlerinde bu işlemin sorumluluğu genellikle personel veya insan kaynakları bölümlerine aittir.

SGK İşe Ayrılış Bildirgesi Nedir?

SGK işten ayrılış bildirgesinin anlamı bir iş yerinin herhangi bir sebeple işten ayrılan veya işine son verilen personelinin işten fişlen ayrılması sebebiyle prim ödemelerinin durdurulduğunu haber vermesidir. Yasal olarak zorunluluk olmakla beraber teknik olarak da mutlaka bu bildirimin zamanda yapılması gerekir. Diğer yandan işte ayrılan çalışanın başka bir iş yerinde SGK işe giriş bildirgesi yapılabilmesi için de eski işyerinden SGK işten ayrılış bildirgesi yapılmış olmalıdır. SGK işten ayrılış bildirgesi yine iş yerinin bağı olduğu SGK ekranından yapılabilir.

SGK İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgesi Kimler Sorgulayabilir?

Kimlerin SGK işe giriş ve işten ayrılış bildirgesi sorgulaması yapma yetkisi olduğu konusunda hem işyerinin hem de çalışan kişinin hakkı vardır. SGK işe giriş ve işten ayrılış bildirgesi çalışan tarafından E-Devlet sayfasından çalışanın kimlik bilgisi ve E-Devlet şifresi ile yapılabileceği gibi iş yeri tarafından da ii yerinin SGK ekranından rahatlıkla yapılabilir. Tabi burada iş yeri çalışanın sadece kendi işyeri ile ilgili durumunu görebilir ve çalışanın geçmiş prim kayıtlarına ulaşamaz.

Çalışan da E-Devlet sayfasından hem mevcut iş yeriyle ilgili bildirimlerin yapılıp yapılmadığını öğrenirken aynı zamanda aylık primlerinin düzenli ve zamanında ödenip ödenmediği veya doğru tutardan yatırılıp yatırılmadığı konusunu takip edebilir.

SGK İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgesi Nasıl Sorgulanır?

SGK işe giriş ve işten ayrılış bildirgesinin nasıl sorgulanacağının cevabı da yine E-Devlet uygulamasıdır. İş yerleri sorgulamayı kendi ekranlarından yapabilir. Çalışanlar ise https://www.turkiye.gov.tr/sgk-esgkuyg-esgksifre-ise-giris-isten-ayrilis linkinden E-Devlet şifreleri ile sorgulama yapabilirler.SGK İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgesi Yapmamanın Cezası Var Mıdır?

İş yerlerinin SGK işe giriş ve işten ayrılış bildirgesi vermemesi durumunda karşılaşacakları yaptırımlar kanunla belirlidir. Bir çalışanın SGK işe giriş ve işten ayrılış bildirgesini yapmamak örneğin işe giriş bildirgesi söz konusu olduğunda kayıt dışı personel çalıştırmak anlamına gelir ve bunun ciddi cezaları vardır. Burada iş yeri birçok SGK prim ödememe ve ayrıca vergi cezası ile karşılaşabilir ve diğer yandan şirket prestij kaybına uğrayabilir.

Diğer yandan işten ayrılış bildirgesi yapmamamın direkt bir yaptırımı olmasa da bu durumda iş yeri işten ayrılan personel için fazla prim ödemiş olabileceği için gereksiz zarara uğrar.

Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.