SGK İlaç Raporu Sorgulama Nasıl ve Nereden Yapılır?

SGK ilaç raporu sorgulaması yapılarak kişinin halen devam eden raporu ve bu raporun bitiş zamanı görülebilir. SGK ilaç raporu sorgulama işlemi yapılarak geçmişe ait ilaç raporu bilgilerine de ulaşılabilir. SGK ilaç raporu sorgulaması için izlenmesi gereken tüm basamaklar haberimizde detaylı olarak anlatılmıştır.

SOSYAL GÜVENLİK 04.05.2020 - 16:25 04.05.2020 - 16:25

SGK ilaç raporu sorgulaması yapılarak kişinin halen devam eden raporu ve bu raporun bitiş zamanı görülebilir. SGK ilaç raporu sorgulama işlemi yapılarak geçmişe ait ilaç raporu bilgilerine de ulaşılabilir.

SGK İlaç Raporu Sorgulama Basamakları

SGK ilaç raporu sorgulaması için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • İlk önce www.turkiye.gov.tr internet adresi kullanılarak e-devlet sitesi giriş sayfasına gelinir.
 • E-devlet sitesi giriş sayfasından kimlik doğrulama işlemi istenir. Bu amaçla sorgulama yapmak isteyen kişi kendisine ait TC kimlik numarasını ve e-devlet şifre bilgilerini girer.
 • Daha sonra E-Devlet sitesi üzerinden ‘’E-Hizmetler’’ yazısına tıklanır.
 • Bu aşamadan sonra giriş yapılan başlıklar sırası ile şunlardır:
  • Kurumlar,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’dur.
 • En son olarak seçilecek hizmet başlığı ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu-ortak(4a/4b/4c)Hizmetler İlaç Rapor Bilgisi Sorgulama’’dır.
 • Ekranda açılan sayfada, sorgulama yapan kişiye ait SGK ilaç raporu sorgulama bilgileri görüntülenir.

SGK İlaç Raporu Sorgulama İlaç Raporu Yenileme

İlaç raporunun yenilenmesi için bir önceki raporunsüresinin bitmesi gereklidir. Önceki raporun süresi bitmeden rapor yenileme işlemi yapılmaz. Bir önceki raporun ya da halen kullanılmakta olan raporun süresinin bitip bitmediğini anlamak için, bir önceki bölümde anlatıldığı gibi SGK ilaç raporu sorgulama yapılabilir.

İlaç raporu uzatmak ya da yenilemek için kişinin doktora muayene olması gerekir. Muayene olmadan ilaç raporu uzatılmaz. Muayene için doktora gidildiğinde hastanın kullanmakta olduğu ilaçlara ait bilgiler doktorun ekranında görüntülenir.

İlaç Raporu Yenileme Ne Zaman Yapılır

İlaç raporu yenilenmesi için ilaç kullanan kişi SGK ilaç raporu sorgulama işlemi yapmalıdır. Böylece raporunun bitiş tarihini öğrenen, rapor sahibi yeni raporun yazılması için rapor bitmeden 15 gün önce doktora gidip muayene olarak raporunu uzattırabilir.

İlaç Raporu Alınması ve SGK İlaç Raporu Sorgulama

İlaç raporu alınması uzun süreli hatta yaşam boyu devam eden hastalıklar için söz konusudur. İlaç raporu ile birlikte eczaneye müracaat eden vatandaştan ilaç katkı payı ödemesi talep edilmez. Yani raporlu ilaçların ödemesi devlet tarafından yapılır. Bu nedenle ilaç raporu alınması önemli bir konudur.

İlaç raporu devlet hastanelerinden, üniversite hastanelerinden ya da SGK ile anlaşması bulunan hastanelerden alınabilir. İlaç raporu hastanın doktor tarafından muayene edilmesini takiben hekimin uygun bulduğu süre kadar verilir. Bu süre 3ay, 6 ay ya da 12 ay olabilir.

Süre bitiminde SGK ilaç raporu sorgulama işlemi yapılır ve raporun yenilenmesi için tekrar hekime muayene olunur. Hekimi uygun bulması durumunda rapor süresi uzatılabilir.

SGK İlaç Raporu Sorgulama İle Öğrenilebilecek Bilgiler

SGK ilaç raporu sorgulamasıyla ulaşılabilecek bilgiler şunlardır:

 • Sorgulaması yapılan raporun takip numarası,
 • Sorgulaması yapılan raporun rapor numarası,
 • Sorgulaması yapılan raporda yazılı teşhis bilgileri,
 • Sorgulama yapan kişiye konulan teşhisin adı,
 • Raporun düzenlendiği kurumun adı ve unvanı,
 • Sorgulaması yapılan raporun başlangıç ve bitiş tarihleridir.

Bu bilgiler e-devlet üzerinde yukarıda verilen basamaklar izlenip en son aşamada ‘’Geçerli İlaç Raporları’’ yazısı seçildiğinde ortay çıkar.

‘’Geçerli İlaç Raporları’’ yazısına tıklandığında geçmiş ilaç bilgi ve raporlarına ulaşılmaz. Geçmişi ilaç raporlarına ve bilgilerine ulaşılması için en son aşamada geçerli ilaç raporları yazısı değil ‘’Tüm İlaçlar’’ yazısı seçilmelidir.

Yukarıda belirtildiği gibi ’’Sosyal Güvenlik Kurumu-ortak(4a/4b/4c)Hizmetler İlaç Rapor Bilgisi Sorgulama’’ yazısına tıklama yapıldığında ‘’Geçerli İlaç Raporları’’ ve ‘’Tüm İlaçlar’’ seçenekleri görünür. Yapılacak işleme göre bu iki başlıktan bir tanesi seçilir.

SGK ilaç raporu sorgulama konusunda verilebilecek güncel bilgiler bunlardır.

isbilgisi.com