Emeklilik tarihi öğrenme, SGK hizmetleri içerisinde online sorgulamalar sekmesinde yer alan bir hizmettir. Sosyal Güvenlik Kurumu internet sistemi içerisinde yer alan emeklilik yaşı ve zamanı hesaplamaya ait sekme içerisinde otomatik bir hesaplama yapılmaktadır.

SGK emeklilik sorgulama, yalnızca emeklilik yaşını sorgulama hizmeti değil aynı zamanda emekliliğe kadar ödenen primlerin, sigorta başlangıç ve bitiş tarihlerinin de sorgulandığı bir sistem olması dolayısıyla, pek çok dokümanı vatandaşların erişimine açmaktadır.

Sigorta günü için gerekli yasal süreyi doldurmakta olan sigortalı çalışanlar, emeklilik süreçlerine yakın zaman diliminde gerek askerlik gerek sağlık durumu gerek doğum izni gibi izin haklarının ardından oluşan borçlanmayı hesaplamak üzere bu hizmete başvurmaktadırlar.

Emeklilik Borçlanması Sorgulama Hizmeti

Sigorta prim borçları, emeklilik yaşının yaklaşmasının ardından sorgulanabilir olmasının yanı sıra, düzenli çalışma halindeyken de internet sistemi üzerinden takip edilebilmektedir. Hem Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesinden hem de e-devlet üzerinden bu hizmetlere erişim sağlanabilmektedir.

SGK üzerinden emeklilik yaşı ya da prim sorgulamak isteyen vatandaşlar pek çok bilgi girişi yapma zorunluluğu ile karşı karşıya kalırken; e-devlet üzerinden kayıtlı T.C kimlik numarası ve şifre yardımıyla erişim sağlama olanağına ulaşabilmektedirler.

İnternet Sitesi ile Emeklilik Hesaplama Şartları

Emeklilik yaşını hesaplama yolları arasında tercih edilmekte olan SGK internet sitesi içerisinde şu bilgilerin girilmesi gerekmektedir:

 • Cinsiyet
 • Doğum Tarihi
 • SSK prim ödeme gün sayısı
 • Diğer sandıklara ait gün sayısı
 • Askerlik gün sayısı
 • Aktif olarak çalışılan gün sayısı
 • Yurtdışı gün sayısı
 • 3600 günün doldurulduğu tarih
 • Maluliyet durumu
 • Erken yaşlanma durumu

Tüm bu bilgiler ile beraber SGK emeklilik sorgulama işlemi SGK internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Belirtilen belgelere ulaşım sağlamak için de e-devlet üzerinden sigorta dökümleri talep edilebilmektedir.

Emeklilik Zamanına İlişkin Esaslar

Emekliliğin ne zaman olacağı bilgisi, Sosyal Sigortalar Kurumu üzerinden ilan edilen kriterlere bağlı tutulmaktadır. Bu kriterler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Yaş sınırı; kadın ve erkeklerde farklılık göstermesine rağmen 60-65 yaş aralığında emekli olunabilmektedir.
 • Sigorta ödeme seviye farklılıkları; 4A/4B/4C üzerinden hangisi ile prim ödemesi yapıldıysa sırasıyla 7.200-9.000 gün prim ödemelerinin yapılması
 • Borçlanma durumlarının ortadan kalkması; askerlik, doğum ve sağlık raporlanma süreçlerinde oluşan borçlanmaların kapanmış olması

Bu esaslar dikkate alındığında emeklilik olmak için belirli aşamaların tamamlanması gerektiği bilinmektedir. Bu aşamaların hangi düzeyde olduğu, eksik kalan ödemelerin ödeme planları gibi durumlar için e-devlet üzerinden sorgulama yapılabilmektedir.

Sigorta Seviyelerinin Emekli Maaşına Yansıması

Emekli maaşları arasındaki tutar farklılıkları, sigortalı çalışma sürecinde oluşan ödeme farklılıkları ile belirlenmektedir. Üç farklı sigorta kanalı olan 4A/4B/4C ile emeklilik dönemleri de değişkenlik göstermektedir.

SGK emeklilik sorgulama ekranı üzerinden hizmet dökümleri incelendiğinde çalışanların sigorta sistemi üzerinden üç farklı ödeme şekliyle prim ödemelerinin yapıldığı görülmektedir. Bu farklılık, çalışılan yer ve işyerinin prim ödemelerine göre değişkenlik göstermektedir.

Farklılık olarak ifade ettiğimiz bu seviyelerden birisi olan 4A; kamu kurumu dışında herhangi bir firmada çalışanların prim ödemelerinin yapıldığı sigorta seviyesi olarak bilinmektedir. Emeklilik için 60 yaş şartı ve 7.200 gün prim ödemesini zorunlu tutmaktadır.

4B sigorta durumu ise; İşletmeci mantığı ile çalışmakta olan küçük ya da orta ölçekli iş sahiplerinin sigorta seviyesi olarak bilinmektedir. Bu seviye dahilinde 58 yaş sınır kabul edilirken prim ödenecek gün sayılarının güncel hali 7.200 olarak belirlenmektedir.

Son olarak 4C sigorta seviyesi; kadrolu memurların tabii tutulduğu seviye sigorta ödemeleridir. Emeklilik için 60 yaş sınırında 9.000 prim ödeme günü oluşmaktadır. Bu yaş durumları ve prim ödeme günleri cinsiyete ve çalışma pozisyonlarındaki yıpranma payına göre değişiklik gösterebilmektedir.