SGK Emekli Maaşı Sorgulama, Öğrenme (Emekli Aylık Bilgisi)

Emeklilik hayali kuran vatandaşlarımız SGK'dan ne kadar emekli maaşı alırım diye araştırma yapıyorlar. SGK emekli maaşı hesaplama ve ne kadar maaş alırım diyenler için detaylı bilgileri haberimizde veriyoruz.

SOSYAL GÜVENLİK 24.08.2019 - 12:28 24.08.2019 - 12:28
SGK emekli maaşı nasıl öğrenilir diye soranlar için azımızın son derece faydalı olacağını düşünüyoruz. SGK emekli maaşı SGK’nın internet sitesi sorgu ekranından temel kimlik bilgileri ve SGK sicil no ile sorgulanabiliyor. Özellikle emekliliği gelip emekli maaşı bağlanma başvurusu yapmış olan kişiler de başvuru durumlarını ve emekli maaşlarının yatıp yatmadığını bu kanal aracılığı ile öğrenebilir.

SGK Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanıyor?

SGK emekli maaşı neye göre hesaplanıyor sorusuna cevap vermek için kişinin yaşından prim ödeme gününe kadar birçok değişkeni bir arada düşünmek gerekiyor. SGK emekli maaşı hesaplanırken alınacak emekli maaşını etkileyen faktörler şunlar;
 
  • Çalışırken alınan maaş
  • Çalışırken ödenmiş olunan primler toplamı
  • Prim ödeme gün sayısı
  • Kişinin ilk SSK kaydının yapılmış olduğu tarih
  • Medeni durum
  • Erkeklerde askerlik
  • Kadınlarda doğum sayısıKişinin emekli olduğunda alacağı emekli maaşı tüm bu faktörlerin belli bir oranda katkısı ile belirleniyor. Birçok kişi son iki yıl ödenen yüksek prim ile emekli maaşının artacağını düşünse de bu pek doğru değil. Burada önemli olan kişinin maaşının ve dolayısıyla prim ödemelerinin çalışma süresi boyunca istikrarlı ve tutarlı bir şekilde artıp artmadığı.

Örnek olarak 4500 gün prim ödemiş iki kişiden birisi 4500 gün süresince yılda %20 oranında artış ile prim ödemiş olsun, diğeri ise 4000 gün boyunca asgari ücret seviyesinde prim ödeyip son 500 gün çok yüksekten prim ödesin ve iki kişinin toplam ödedikleri prim eşit olsun. Bu durumda istikrarlı olarak prim artışı göstermiş kişinin emekli maaşı daha yüksek oluyor.

SGK Emekli Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK emekli maaşı nasıl sorgulanıyor diye sorulacak olunursa bunun cevabı da internet kullananlar için son derece basit aslında. SGK emekli maaşı sosyal güvenlik kurumunun internet sitesi üzerinden https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ linkinden yapılabildiği gibi yine E-Devlet uygulaması üzerinden de SGK portalı vasıtası ile yapılabilir.

Burada emeklilik statüsüne göre 4A, 4B veya 4C emeklileri için ayrı link ve bölümler mevcuttur ve her emekli kendi uygun olduğu statüye göre SGK emekli aylığı sorgulaması yapabilir.

SGK Emekli Maaşı Sorgulama Menüsünden Başka Hangi Bilgilere Ulaşırız?

SGK Emekli Maaşlı ile beraber başka sorgulanabilecekler ise kişinin sağlık harcamaları veya varsa sağlık harcamaları katılım payları borçları gibi kalemler. Diğer yandan SGK emekli maaşı menüsü kullanılarak bir dilekçe ile emekliler devlet tarafından kendilerine tanınan emekli maaşını istediği bankaya taşıma haklarını da kullanabiliyorlar.SGK Emeklisi Olma Şartları Ne?

SGK emekli olmak için gereken şartlar yıllar itibariyle değişen kanunlara göre sürekli güncellendi. Burada önemli olan iki unsur var;
  • Yaş
  • Prim gün sayısı

Öncelikle yaşı doldurmuş olsa bile prim gün sayısı 3600 güne ulaşmamış bir kişi emekli maaşı alamıyor veya emekli maaşı almak için dışarıdan borçlanması gerekiyor. Diğer yandan prim gününü erken doldurmuş bir çalışan da kanunen belirlenen yaşa gelmeden emekli maaşı alamıyor.

SGK Emekli Maaşı Ne Zaman Bağlanır?

SGK emekli maaşı hangi yaşta bağlanıyor denildiğinde burada şayet yaş haddini doldurmuş bir kişi söz konusu ise bu durumda 3600 prim gününü doldurduktan sonra emekli maaşı bağlanmasını talep edebilir. Diğer yandan SGK emekli maaşı nakden alabilmek için kadınlarda 58 erkeklerde ise 60 yaş şartı aranmaktadır. Diğer yandan örneğin emeklilik şartı 2005 yılına kadar sağlanmışsa bu durumda kadınlarda 52 erkeklerde ise 56 yaşında emekli maaşı alınmaya başlanabilir.

Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.