Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremin ardından yapılan açıklama ile birlikte pek çok kurum tarafından kolaylık sağlayacak olan yeni kararlara imza atılmıştı. Durum bu şekilde iken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan yeni açıklama ile birlikte afet bölgelerinde bulunan çalışan ve işverenlerin üzerinde bulunan hak ve alacak hacizlerinin kaldırıldığı kararı alındığı öğrenildi. 

Alınan bu kararın gündem olmasının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından diğer kararlar da kısa süre içerisinde gündem oldu. 

Kredi çekecekler dikkat, tablo netleşti! İşte Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Akbank güncel kredi faiz oranları Kredi çekecekler dikkat, tablo netleşti! İşte Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Akbank güncel kredi faiz oranları

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU AÇIKLAMAYI YAPTI! 

Yapılan açıklamalara göre 11 ili etkileyen afetin ardından afet bölgelerinde bulunan iş veren ve çalışanların üzerinde bulunan hak ve hacizlerin kaldırıldığı ifade edilmiş oldu. Alınan bu karar ile birlikte bölgede toplamda 251 bin 800 e-mevduat haczinin sistemden kaldırıldığı ifade edilmiş oldu. Tüm bunların yanı sıra emekli vatandaşlar için alınan yeni karar ile brilikte emekli maaş hacizlerinin de 31 Ağustos 2023 tarihine kadar ertelenmesine karar verildiği ifade edildi. 

Kişiler hakkında alınan bu kararın 183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre yapılan icra takiplerinin durdurularak erteleme süreci boyunca da yeni icra takip dosyasının açılmayacağı öğrenilmiş oldu. 

ALINAN DİĞER KARARLAR DA AÇIKLANDI! 

Deprem bölgeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından alınan diğer kararların da gündem olması ile birlikte bunun yanı sıra Bölgedeki 4/b'li (BAĞ-KUR) sigortalılar da 6 Şubat'tan öncesi yasal ödeme süresi geçmiş borçlarını ve ertelenen prim borçlarını 31 Ağustos 2023'e kadar ödemeleri halinde teşvikten faydalanabilecekleri öğrenildi. 

Bunun yanı sıra da Genel Sağlık Sigortası için ödenmemiş prim borçları ile birlikte Temmuz 2023'e kadar oluşacak prim borçlarının son ödeme tarihinin de 31 Ağustos 2023 olarak güncellendiği yapılan açıklamalar arasınd ayer aldı.