Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak

Geçtiğimiz senenin sonu itibari ile ekonomi piyasalarında olumsuz gelişmelerin yaşanması ve yeni dönemde de başta Rusya- Ukrayna savaşı olmak üzere birçok beklenmeyen durumun ortaya çıkması, enflasyonun artmasına ve dolayısı ile de maaşların giderleri karşılayamamasına sebep oldu. Bu kapsamda her sene Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon oranlarına ve hesapta kullanılan diğer parametrelere bağlı olarak toplamda iki kez maaş zammı alan emekliler, bu sene giderek yükselen enflasyon karşısında maaşlarını yettirememeye başladılar.

İlk olarak 2023 Ocak ayında sonrasında ise 2023 Temmuz ayında maaşlarına zam alan emekliler, sene sonuna doğru yaklaşıldığı şu günlerde giderek daha da fazla hissedilmeye başlanan enflasyon etkisi karşısında geçim derdine düştü. Hem giderleri artan hem de zamlanan temel ihtiyaç ürünlerini karşılamaya çalışan emekliler, gözlerini ocak ayında maaşlarına yansıyacak olan zam oranlarına çevirdi. 

Hükümet yetkililerinden gelen enflasyon üzeri maaş iyileştirme açıklamaları ile birlikte yeni döneme ilişkin umutlanan emekliler, ocak ayı maaşlarının nasıl değişeceğini araştırmaya başladılar. Bu noktada birçok uzman isimden ve diğer yetkililerden farklı tahminler gelirken maaş hesabında temel olarak baz alınan enflasyon verileri yakından takip edilmeye başlandı. 

EMEKLİ MAAŞLARINA NE KADAR ZAM YAPILACAK?

sgk-bag-kur-ve-memur-emeklileri-icin-maas-hesabi-yapilmaya-baslandi-zamli-maaslar-ne-zaman-yat

6 ayda bir Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon verileri ile doğru orantılı olarak maaş zammı alan emekliler, son olarak temmuz ayının başında maaş artışına şahitlik etti. Yeni dönem maaşları için ocak ayını beklemek zorunda olan emekliler, şimdiye kadar kesinleşen zam oranını merak etmeye başladı. 

3 Kasım günü ekim ayı enflasyon verilerini açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu, senelik enflasyonu yüzde 85,51 aylık enflasyonu ise yüzde 3,54 olarak duyurdu. Bu açıklama ile birlikte yılın ikinci altı aylık periyodunun dördüncü enflasyon verisi tamamlanmış oldu. Diğer üç verinin de eklenmesi ile birlikte memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 11,84, SGK ve Bağ- KUR emeklilerinin maaşlarına ise yüzde 10,84 oranında zam yapılacağı kesinleşmiş oldu. 

KESİN ZAM NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Emekli vatandaşların maaşlarına yansıtılacak olan net zam oranı, 3 Ocak tarihinde açıklanacak olan 6’ıncı enflasyon verisi ile birlikte açıklanacak.