Seyahat Kısıtlamalarının Ve Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasaklarının Kaldırılacağı Tarih Belli Oldu!

Türkiye'de koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulamaya alınan seyahat yasaklarının ne zaman kalacağı belli oldu. Edinilen bilgilere göre halen daha 15 ilde uygulanan seyahat yasakları tamamen kaldırılacak. Seyahat yasakları ne zaman kalkacak?

GÜNDEM 27.05.2020 - 11:03 27.05.2020 - 11:03

Türkiye koronavirüs ile etkin bir mücadele verirken uygulamalarıyla dünyaya örnek olmaya devam ediyor. Koronavirüs rakamlarını minumum seviyeye çekmeyi başaran Türkiye şimdi adım adım normalleşme sürecine giriyor.

Mayıs ayında başlayan normalleşme adımları neticesinde çok sayıda iş yeri yeniden faaliyete geçmişti. Bunun yanında seyahat yasaklarının ne zaman kaldırılacağı ise merak konusu olmaya devam ederken vatandaşları sevindirecek bir bilgi kamuoyuna yansıdı.

SEYAHAT YASAKLARI 3 HAZİRAN'DA KALKIYOR

Gelen bilgilere göre Türkiye'de koronavirüs rakamlarının iyi bir seyirde ilerlemesi şartıyla 15 ilde uygulanan seyahat yasakları 3 Haziran'dan itibaren kaldırılacak. Bu yasakların aklkmasıyla bu illere seyahatlerde seyahat izin belgesi istenmeyecek.

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARINA SON VERİLİYOR

Seyahat yasaklarının kalkması ayrıca hafta sonlarında uygulanan sokağa çıkma yasaklarının da son bulması anlamına geliyor. 3 Haziran'dan itibaren sokağa çıkma yasaklarına da son verilecek. Alınacak kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın yapılacak kabine toplantısının ardından açıklaması bekleniyor.

HES KODU SEYAHATLERDE YETERLİ OLACAK

Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri ile alınacak bu kararda bazı detaylar da bulunacak. Seyahat yasakları kalktıktan sonra vatandaşlar şehirler arası seyahatlerde seyahat izin belgesi kullanmayacak ancak Hayat Eve Sığar (HES) kodu ile otobüs, tren ve uçak biletleri alabilecekler. Kendi araçları ile seyahat edecek olan vatandaşlardan HES kodunun trafik ekiplerince sorulup sorulmayacağı ise netlik kazanmadı.

Bilindiği gibi hem otobüs firmaları hem de uçak şirketleri şehirler arası seyahatlerle alakalı olarak 4-5 Haziran'da seferleri yeniden başlatacaklarını kamuoyuna ilan etmiştiler. Bu seferler sırasında çeşitli koronavirüs tedbirleri yine alınacak ancak vatandaşlar seyahat etme özgürlüklerine yeniden kavuşmuş olacaklar.

isbilgisi.com