Koronavirüs tedbirleri kapsamında getirilen kısıtlamalar vatandaşın kafasını karıştırmaya devam ediyor. Sokağa çıkma kısıtlamalarının ardından farklı şehirlere gitmek isteyen vatandaşlar şehirlerarası seyahat kısıtlamalarını araştırmaya başladılar. İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan bir genelgenin ardından seyahat kısıtlamasından muaf tutulacak durumlar ve kişiler hakkında açıklama yapıldı. Peki özel araçlarla seyahat etmek serbest mi?

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen genelge sonrasında kafa karışıklıkları devam ediyor. Zorunlu haller dışında kısıtlamanın olduğu saatler dahilinde seyahat etmek yasaklandı. Diğer yandan kamuya açık ulaşım araçlarını kullanmak yerine kendi özel araçlarını kullanmak isteyen vatandaşlar tarafından da yasağın olup olmadığı araştırılmaya devam ediyor.

ŞEHİRLERARASI SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDAN KİMLER MUAF TUTULACAK?

1 Aralık 2020 tarihinde yayınlanan koronavirüs genelgesinin detaylarında seyahat kısıtlamasından muaf tutulabilecek olan kişilerin listesi de yayınlandı. Zorunlu hallerde kişilerin seyahatlerine izin verilecek. Peki hangi haller zorunlu olarak ifade ediliyor?

  • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olan ve yaşadığı ile gitmek isteyen vatandaşlar,
  • Birinci dereceden yakını olan bir kişinin cenazesine katılmak isteyenler ya da cenazeye refakat edecek olanlar,
  • Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelip kalacak yeri olmayanlar,
  • ÖSYM tarafından açıklanan sınavlara girecek olan kişiler ve bu kişilere refakat edecek kişiler,
  • Askerliğini tamamlayarak yaşadığı şehre dönmek isteyenler,
  • Ceza infaz kurumlarından çıkmış kişiler muaf tutulacaklar.

Yukarıda belirtilen şartları taşıyan kişilerin toplu taşıma araçlarından faydalanabilmek için e devlet ya da ALO 199 Vefa Hattı üzerinden başvuru yaparak onay belgesi almaları gerekmektedir. Bu sayede kendi özel  araçlarıyla da sorunsuz bir şekilde seyahat etmeleri mümkün olacak. Uçak, otobüs, tren gibi toplu taşıma araçları ile seyahat etmek isteyen kişilerin ise yine aldıkları izin belgeleri ile seyahat etmelerine izin verilecek.

Çalışan kişiler ise işlerine dair çıkartılmış izin belgesi ile sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulabilecekler.