Türkiye'de koronavirüs sürecinin ardından normalleşme adımlarının atılmasına hız verildi. Bu kapsamda 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren tüm seyahat kısıtlamaları kaldırılıcak. Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri dün başladı. Şehirler arası otobüs seferleri ile hava yolu iç hat seferleri de 4 Haziran 2020'den itibaren başlayacak.

Türkiye'de şehirler arası seyahatlerde yeni dönemin yeni kuralları olacak. Buna göre şehirler arası seyahat yapmak isteyen vatandaşlar Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs sürecinde vatandaşların kullanımına soktuğu Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasını aktif şekilde kullanmak zorunda kalacaklar.

HES uygulaması ile her vatandaşa ayrı ayrı olmak üzere HES kodları tanımlanacak. Bu kodlar sayesinde vatandaşların sağlık durumları kontrol altına alınacağı gibi temas ettikleri kişiler de tespit edilebilecek. Bu sayede filyasyon çalışmaları etkin bir şekilde sürdürülebilecek. Ayrıca şehirler arası seyahatlerde HES kodu kullanımı zorunlu olacak. HES kodu almayan vatandaşlar şehirler arası seyahat yapamayacaklar.

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu almak isteyen vatandaşlar öncelikle Sağlık Bakanlığı'nın İOS ve Android olarak tasarladığı uygulamayı akıllı cihazlarına yüklemeleri gerekiyor. Hayat Eve Sığar uygulumasını cep telefonlarına veya tabletlerine yükleyen ve kendi bilgileri ile tanımlayan vatandaşlar bu uygulama üzerinden HES kodunu kolaylıkla alabilecekler. Uygulama üzerinde “HES kodu işlemleri” menüsüne giren vatandaşlar “HES kodu oluştur” butonuna tıklayarak kod kullanım süresini seçecekler ve HES kodu oluşturabilecekler. Bu kodlarla uçak, otobüs ve YHT seferlerine bilet alınabilecek.

SMS İLE HES KODU NASIL ALINIR?

Sağlık Bakanlığı'nın HES uygulamasında akıllı telefon kullanmayan vatandaşlar için de HES kodu alabilmeleri için bir kolaylık sağlandı. Buna göre HES uygulamasını telefonlara veya tabletlere yüklemeden vatandaşlar cep telefonlarının kısa mesaj bölümüne HES yazıp bir boşluk bırakarak devamında TC Kimlik numaralarını ve onun ardından yine bir boşluk bırakarak TC Kimlik seri numarasının son 4 hanesini, yine bir boşluk bırakarak paylaşım süresini yazıp 2023'e SMS gönderecekler. Bu SMS'e Sağlık Bakanlığı olarak cevap verilip vatandaşların şehirler arası seyahatlerde kullancakları HES kodu telefonlarına iletilecek. Gönderilecek kısa mesak örenği verilecek olursa, “HES 1234565871 4512 45” şeklinde olmalı.

isbilgisi.com