Şehirler Arası Otobüs Seferleri Yeniden Başlıyor! Otobüs Biletleri Kaç TL Olacak?

Koronavirüs salgını nedeniyle durdurulan şehirler arası otobüs seferlerinin yeniden başlayacağı tarih belli oldu. Türkiye'nin öde gelen 4 otobüs firması tarih vererek seferlere yeniden başlayacaklarını duyurdu.

GÜNDEM 26.05.2020 - 21:29 26.05.2020 - 21:29

Türkiye'de koronavirüs süreci bir başka aşamaya geçerek normalleşme adımları atılmaya başlandı. Tedbirler gevşetilmeye başlanırken şehirler arası otobüs firmaları da yeniden faaliyete geçmeye hazırlanıyorlar.

Türkiye'nin önde gelen otobüs firmalarından Ulusoy, Metro, Kamil Koç ve Pamukkale 4 Haziran 2020'den itibaren yeniden seferlere başlayacaklarını duyurdular. Şirketler ayrı ayrı açıklamalar yaparken hepsi de Hayat Eve Sığar (HES) kodu ile vatandaşlara bilet satışı yapılacağını duyurdular.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Mart ayının sonundan itibaren deniz, hava, kara ve demir yolu ile şehirler arası seyahatler yasaklanmıştı. Sadece seyahat izin belgesi alan vatandaşlara hizmet edilebiliyordu.

Otobüs firmaları yeniden seferlere başlama açıklamalarını “Mola Bitti” şeklinde kamuoyuna duyururken vatandaşlar yeni dönemde bilet fiyatlarının kaç lira olacağını şimdiden merak etmeye başladılar.

BİLET FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

Yeni dönemde de koronavirüs önlemleri kapsamında şehirler arası yolcu taşıyan otobüslerde yüzde 50'lik kapasite sınırlaması devam edecek. Bu nedenle maliyetleri artacak olan otobüs firmaları kendileri Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı tarafından tanınan tavan ücret hakkını kullanacaklar. Buna göre Türkiye'de en uzun mesafeli otobüs bileti 500 TL olacak ve bu fiyatı geçemeyecek. 101-115 kilometre arası 100 TL olacak. Mesafe arttıkça bilet fiyatları kademeli artacak. Bilet fiyatlarında tavan fiyat ücreti uygulanacak.

SEYAHAT KISITLAMASI OLAN İLLERDE SEYAHAT İZİN BELGESİ İSTENECEK

Öte yandan seyahat kısıtlaması olmayan illere yapılacak seferlerde HES kodu vatandaşlar için yeterli olacak. Ancak seyahat kısıtlamalarının olduğu şehirlere gitmek isteyen vatandaşlar yine seyahat izin belgesi almaya devam edecekler.

isbilgisi.com