Türkiye'de koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kararlardan birisi de şehirler arası seyahat kısıtlamasıydı. Bu kısıtlama sonrasında fırsatçılık yapan bazı otobüs firmaları vatandaşlardan fahiş bilet ücretleri tahsil etmeye başlamışlardı.

Otobüs firmaları fahiş fiyatlar hakkında yolcu kapasitelerinin yarı yarıya düşürülmesini bahane etseler de Trabzon ile Rize arasında normal zamanda 20 TL olan bilet fiyatının 250 TL'ye çıkması ve bu fiyat tarifesinin tüm ülkeye yayılmasısonucunda vatandaşlar isyan ettiler.

Vatandaşların otobüs firmalarına yönelik şikayetleri artınca ve medyada da yer alınca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olaya müdahale etti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bugün yaptığı açıklamada, “Bazı otobüs firmalarının vatandaşlardan tahsil ettiği fahiş bilet ücretlerine müdahale ettik. Buna göre taban ve tavan fiyatları belirleyerek yeni tarifeyi otobüs firmalarına ilettik. Bu tarifenin dışında bir uygulama yapılmasına kesinlikle izin verilmeyecek. Bunu yapan firmalara ağır cezalar kesilecek.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu otobüs seyahatlerine yönelik bir düzenleme daha yaptıklarını belirterek, “Otobüs terminallerinde seyahat izin belgesi olmadan vatandaşlarımız seyahat edemiyorlar. Bu nedenle araçların dolmasını beklemek zorunda kalıyorlar. Bu soruna da müdahil olduk. Artık yeni düzenlemeyle firmalar taşıyacakları yolcuları başka firmaların araçlarına aktarabilecekler. Böylelikle vatandaşlarımızın bekleme sorunu ortadan kalkacak.” ifadelerini kullandı.

isbilgisi.com