Şehirler Arası Otobüs Bilet Fiyatlarına Yeni Düzenleme! Bu Yolcular için Yüzde 40 İndirim Yapılacak!

Şehirler arası otobüs firmalarının uyguladıkları bilet fiyatlarında yeni düzenleneme yapıldı. Artık otobüslerdeki yüzde 50 kısıtlaması gevşetilmeye başlanacak. Aynı aileden seyahat eden vatandaşlar yan yana oturabilecekler. Ailelere uygulanacak olan bilet fiyatlarında ise yüzde 25 ile yüzde 40 arasında indirim yapılacak.

EKONOMİ 07.06.2020 - 09:33 07.06.2020 - 09:33

Koronavirüs sürecinde şehirler arası otobüs firmalarına bazı tedbirler getirilmişti. Ölümcül salgının yayılmaması için tüm otobüslerde yüzde 50 kısıtlaması halen daha uygulanıyor. Bu nedenle otobüs firmalarının gelirleri ciddi oranda düşerken normalleşme sürecinde yeni bir uygulamaya gidiliyor. Yapılan son düzenleme ile aynı aileden seyahat eden vatandaşlar şehirler arası otobüs seyahatlerinde yan yana oturabilecekler. Bu şekilde otobüs firmaları yüzde 50 sınırlamanın üzerinde yolcu taşıyabilecekler.

YOLCU TAŞIMA KAPASİTESİ ARTIYOR

Yeni düzenleme Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından verilen onay ile devreye girdi. Buna göre 2+1 olan ve 41 kişilik otobüslerde aynı aile fertlerinin yan yana oturması suretiyle 34 yolcu, 38 kişilik otobüslerde yolcu alınabilecek. 2+2 otobüslerde ise 54 kişilik araçlar 38 yolcu ve 46 kişilik araçlar 34 yolcu olabilecekler.

TEK KİŞİYE İNDİRİM YOK

İçişleri bakanlığı tarafından verilecek izin sonrasında otobüs firmaları bu yönde değişiklikle yeni bilet fiyatları belirleyecekler. Tek kişilik bilet fiyatlarında bir değişim olmayacak ancak aile indirimi devreye girecek. Yan yana seyahat edecek olan aynı aile üyelerine yüzde 25 ile yüzde 40 arasında indirim uygulanacak.

AİLE İNDİRİM ORANI KİŞİ SAYISINA GÖREDEĞİŞECEK

Edinilen bilgileregöre aynı aileden iki kişi seyahat ettiklerinde bilet fiyatlarına yüzde 25 indirim yapılacak. Koronavirüs süreci öncesinde 100 TL'ye satılan bir otobüs bileti 180 TL'ye yükselmişti. Yeni aile indirimiyle bu bilet iki kişi için 135 TL'ye inecek. Aynı aileden 3 kişi aynı otobüsle seyahat etmek istediklerinde bilet fiyatı 120 TL'ye, 4 kişi seyahat etmek istediklerinde ise bilet fiyatı 110 TL'ye düşecek. Aile bireyleri olmadan tek başına seyahat edecek olan yolcular indirimsiz fiyattan biletlerini satın alabilecekler.

isbilgisi.com