Şehirler Arası Otobüs Bilet Fiyatları Yeniden Düzenleniyor! Yeni Fiyatlar Bu Sistemle Belirlenecek!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında şehirler arası otobüs seferlerinde yolcu kapasitelerinin yarı yarıya indirilmesi vatandaşın cebine olumsuz yansımaya başladı. Meydana gelen şikayetler üzerine harekete geçen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkilileri geçici bir düzenleme yaparak bilet fiyatlarını sınırlandıracak. Yeni bilet fiyatlarının belirlenmesinde ise kilometreye göre baz sistemi uygulanacak.

EKONOMİ 06.05.2020 - 11:40 06.05.2020 - 11:40

Koronavirüs önlemleri kapsamında en çok etkilenen sektörlerden birisi de şehirler arası çalışan yolcu otobüsleri oldu. Önlemler kapsamında kapasiteleri yarı yarıya düşürülen otobüs firmaları yolculardan yüksek bilet fiyatı bedelleri tahsil etmeleri ile gündeme gelmişlerdi.

Yaşanan fahiş fiyat sorunu vatandaşların otobüs firmalarını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na şikayet etmelerine sebep oldu. Yaşanan mağduriyeti göreb bakanlık yetkilileri harekete geçtiler. İlk önce otobüslerin bilet fiyatlarında tavan ücret uygulamasına geçileceği açıklandı. Ancak bu uygulama hakkında resmi bir gelişme henüz yaşanmadı.

Edinilen bilgilere göre şehirler arası otobüs seferlerinin fiyat tarifesi hakkında Ulaştıtrma ve Altyapı Bakanlığı bir düzenleme yaptı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunuldu. Bu düzenleme onaylanırsa otobüs bilet fiyatları sadece koronavirüs sürecinde geçerli olmak kaydıyla yeni bir sisteme kavuşacak.

Hazırlanan yeni düzenlemede otobüs biletleri için baz fiyat sistemine geçiliyor. Hem vatandaşın hem de otobüs firmalarının düşünüldüğü sistemde en uzak iki şehir arasında bir fiyat belirlenecek. Bu fiyat iki ile çarpılıp ardından kilometreye bölünecek. Örnek verilecek olunursa İstanbul ile Diyarbakır arasında sefer yapan bir otobüs firması 250 TL bilet fiyatı alıyorsa bu 2 ile çarpılıp toplam kilometreye bölünecek. Bu şekilde baz fiyatı ortaya çıkacak.

Otobüs firmalarına baz fiyatı tavan fiyat olarak bildirilecek ve kilometre hesabıyla her şehir arasında fiyatlamaları yeniden yapmaları talimatı verilecek. Bu şekilde bilet fiyatları değişecek ancak yeni sistemdeki bilet fiyatlarının bu şekilde vatandaşları memnun etmesi beklenmiyor.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@